Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 272 112 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


znowu bez tytułu:) podoba się?

poniedziałek, 23 listopada 2009 11:03
 "Jestem jak róża, która uwodzi zapachem,
  by pokłóć palce i przepełnić strachem;
  Jestem jak kocica, która przyciąga wzrok,
  by wbić kły i uciec w mrok;
  Jestem jak noc, która ciemnością zwraca uwagę,
  by wypuścić coś, czemu nie dasz rady;
  Jestem jak choroba, która bez objawów żyje cichaczem,
  by zmieść Cię z nóg i zalać płaczem;
  Jestem jak pogoda, która słońcem wspiera marzenia,
  by ulewą i wiatrem zatrzeć ślad istnienia."

Podziel się
oceń
2
2

komentarze (18) | dodaj komentarz

Mój wierszyk... bez tytułu, bo nie wiem jaki dać... może jakieś pomysły? piszcie...

poniedziałek, 09 listopada 2009 14:19
Twoja wola,
czujesz rock'a'rolla,
w piersi dym,
w sercu rytm,
a w głowie ciągle zadyma,
Nie masz szans,
na linie balansujesz,
boisz się?
skradam się do ciebie,
uciekaj,
i tak cię dogonie,
w sercu ogień płonie,
od potu mokre skronie,
Brak ci sił,
wóde gorzką będziesz pił,
w głowie wir,
jak w amoku będziesz bił,
nie patrząc na łzy,
nie zwarzając na ból,
Wydasz ostatnie tchnienie,
padniesz martwy na ziemię.

Podziel się
oceń
0
3

komentarze (9) | dodaj komentarz

Format papieru/arkusza/brystolu:

piątek, 17 lipca 2009 7:37
Format arkusza – to standardowe rozmiary arkusza papieru stosowane powszechnie w drukarniach i rysunku technicznym. Czasem pojęcie formatu stosuje się do arkuszy niepapierowych, np. format formy drukowej w drukarnii offsetowej (czyli powlekanego warstwą światłoczułą arkusza blachy aluminiowej).

Norma ISO 216

Podstawowa w Polsce norma arkuszy papieru jest zgodna z międzynarodową normą ISO 216. Najbardziej znanym formatem tego rodzaju jest A4. Norma ta pierwotnie została stworzona przez Niemiecki instytut normalizacjii - (DIN 476) w 1922 r., choć formaty papieru zawarte w tej normie powstały we Francji na przełomie XVIII i XIX w., i były już wcześniej powszechnie używane w Europie Zachodniej, oprócz Wielkiej Brytanii.

Norma ISO 216 definiuje trzy serie formatów: A, B i C. Format C określa głównie rozmiary kopert.

Stosunek boków w formacie A jest zawsze jak 1 do √2, aczkolwiek z zaokrągleniem do pełnych milimetrów. Taki stosunek długości boków powoduje, że po złożeniu arkusza na pół krótszymi bokami do siebie uzyskuje się dwa arkusze, o takiej samej proporcji boków, jak arkusz wyjściowy. Rozmiary formatu A0 są tak dobrane, aby jego powierzchnia wynosiła 1 m². Kolejne formaty z tej serii są tworzone przez dzielenie arkuszy w połowie ich dłuższego boku. Stąd format A1 jest połową A0, A2 połową A1 itd., jednak zawsze z zaokrągleniem do pełnych milimetrów.


Wymiary formatów B są średnią geometryczną z dwóch pośrednich wymiarów A (zatem i ich proporcje są jak 1 do √2), z zaokrągleniem do pełnych mm, np. wymiary boków B1 są średnią geometryczną z boków A1 i A0. Wreszcie, wymiary formatów C są średnią geometryczną z odpowiednich wymiarów A i B, np. format C2 jest średnią geometryczną z A2 i B2.


Seria formatów C jest głównie pomyślana do kopert. Ich numeracja informuje, jakiego rodzaju papier formatu A można bez składania umieścić w danej kopercie, np. do koperty C4 mieści się bez składania papier A4. Jeśli papier A4 zostanie raz złożony na pół, będzie miał wymiary A5 – a zatem zmieści się w kopercie C5. Dwukrotne złożony na pół papier A4 mieści się idealnie w kopercie C6. Także i w tym formacie proporcje boków spełniają stosunek 1 do √2.


Ze względu na swoją praktyczność norma ta jest stosowana w większości krajów świata. Wyjątkiem są tylko USA, Kanada, Meksyk i Japonia. W USA i Kanadzie najbardziej popularnym formatem papierów jest system Letter-Legal-Executive, zaś w Japonii istnieje system, który ma nieco podobną strukturę do systemu ISO, ale z zupełnie innymi wymiarami niż w ISO. Istnieje też tradycyjna norma arkuszy drukarskich, które są wciąż w użyciu w Polsce i wielu innych krajach świata.

System amerykański

System amerykański jest uproszczonym i nie do końca zdefiniowanym systemem wywodzącym się z tradycyjnego systemu brytyjskiego. Ze wszystkich formatów stosowanych w systemie amerykańskim największe znaczenie praktyczne mają letterlegal ("oficjalny") i executive ("biurowy"). Wszystkie te formaty są definiowane w calach. ("listowy"),

Oprócz tego, we wszystkich instytucjach rządowych USA stosowano obowiązkowo format "government-letter" (8×10½ cala). Format ten wprowadził sekretarz handlu USA Herbert Hoover, który chciał w ten sposób zaoszczędzić na kosztach działania rządu USA, gdyż w tym czasie format ten był powszechnie stosowany w kołonotatnikach w szkołach na terenie tego kraju i arkusze papieru w tym formacie były tańsze od arkuszy w innych formatach. Format ten zniósł dopiero Ronald Reagan, ze względu na to, że nie obsługiwały go kserokopiarki, które zaczęły się masowo rozpowszechniać w latach jego prezydentury i które narzuciły współczesny format "US-legal". Format "government-letter" wciąż jednak pozostaje popularny w USA, jako podstawowy format papieru do kołonotatników.

Amerykańskie wymiary papieru są obecnie standardem w USA, Kanadzie i Meksyku.

 Tradycyjny system brytyjski

Tradycyjny system brytyjski powstał w połowieXVIII w. i był w użyciu w imperium brytyjskim aż do jego upadku po II wojnie światowej. Z systemu tego wywodzi się współczesny system amerykański – pozostałe kraje dawnego Imperium przeszły w większości na system ISO 216. W samej Wielkiej Brytanii system ten był stopniowo zastępowany systemem ISO od połowy lat 60. XX.w. Pewne elementy tego systemu są jednak wciąż w użyciu w sądownictwie brytyjskim i na dworze królewskim.

System ten opiera się na kilkunastu podstawowych formatach papieru, których pochodne, podobnie jak w systemie ISO 216, tworzy się przez cięcie podstawowego formatu w połowie ich dłuższego boku. Formaty powstające przez cięcie formatów podstawowych oznacza się przedrostkami pochodzącymi z łaciny, np. poprzez trzykrotne złożenie na pół formatu "Royal" uzyskuje się format "Royal Octavo".

System japoński

W Japonii obowiązuje norma JIS, która definiuje dwie główne serie formatów. Seria A – jest mniej więcej zgodna z serią A ISO 216, jednak nieco inaczej zaokrągla wymiary mniejszych formatów do pełnych mm. Wymiary serii B są zdefiniowane jako posiadające 1,5 raza mniejsze powierzchnie od wymiarów serii A. Stąd wymiary boków japońskiej serii B nie odpowiadają serii B ISO lecz są od niej średnio 1,22 raza mniejsze od odpowiednich wymiarów serii A.

W Japonii istnieje także kilka tradycyjnych wymiarów papieru, które są głównie stosowane do druku książek i nie występują w ogólnie dostępnych artykułach papierniczych. Dwa najbardziej znane wymiary tego rodzaju to Shiroko-ban i Kiku.

 

Sorki za słabe obrazki ale nie mogę ich przerobić, więc musi być  tak jak jest:(:(:(


Podziel się
oceń
3
0

komentarze (8) | dodaj komentarz

Meteorologia

czwartek, 16 lipca 2009 8:29

Obserwowane w
atmosferze, skupiska pary wodnej skondensowanej w małe krople lub kryształki lodu. Ochładzanie zmniejsza zdolność powietrza do zatrzymywania pary wodnej. Dalsze ochładzanie poniżej tzw. temperatura punktu rosy powoduje nasycenie (saturacje), po której następuje kondensacja. Kondensacja i parowanie (w przypadku chmur wodnych) oraz depozycja i sublimacja (w przypadku chmur lodowych) zachodzą w atmosferze na chmurowych lub lodowych jądrach (zarodkach) nukleacji.

Chmury będące obiektami badania fizyki chmur to zbiorowiska unoszących się w powietrzu cząstek w postaci kropelek wody lub kryształków lodu albo ich mieszaniny.


Chmury można podzielić na różne sposoby:

 • ze względu na wysokość występowania na:
  • chmury wysokie,
  • chmury średnie,
  • chmury niskie,
 • ze względu na kształt na:
  • chmury pierzaste,
  • chmury warstwowe,
  • chmury kłębiaste.
 • ze względu na budowę wewnętrzną:
  • chmury o rozciągłości poziomej,
  • chmury rozbudowane w pionie (np. cumulus, cumulonimbus).
 • ze względu na sposób powstania:
  • chmury falowe (np. stratus)
  • chmury konwekcyjne (np. cumulus)
  • chmury frontowe (np. altostratus)

Lista rodzajów i wybranych gatunków chmur, z czterech rodzin (pięter)

 • Wysokie
  •  Cirrus — chmury wysokie pierzaste
  •  Cirrostratus — chmura wysoka pierzasto-warstwowa
  •  Cirrocumulus — chmury wysokie pierzasto-kłębiaste, tzw. „baranki”, jeden z rodzajów chmur lodowych
 • Średnie
  •  Altostratus — chmura średnia warstwowa, o mieszanym składzie
  •  Altocumulus — chmury średnie kłębiaste
   •  Altocumulus lenticularis — chmura średnia kłębiasta soczewkowata (lub o kształcie wrzecionowatym), składająca się z przechłodzonej wody
 • Niskie
  •  Cumulus
   • Cumulus humilis — chmura kłębiasta pięknej pogody, gatunek o stosunkowo płaskiej górnej powierzchni, większej szerokości niż wysokości
   • Cumulus congestus — chmura kłębiasta wypiętrzona
  •  Stratocumulus — chmura kłębiasto-warstwowa — chmura piętra niskiego, zbudowana z kropelek wody
  • Stratus, łac. 'rozciągnięty' — chmura warstwowa, w przypadku dużej grubości dająca gęstą, szarą okrywę, może obniżyć się do podłoża atmosfery jako mgła
 • O budowie pionowej:
  •  Nimbostratus — chmura deszczowa bądź śniegowa — dość ciemna, gęsta chmura o składzie mieszanym, o rozciągłości nieraz dziesiątków kilometrów
  •  Cumulonimbus — chmura kłębiasto-deszczowa, która może przekształcić się w gatunek chmury burzowej, a wtedy posiada w górnej części kowadło (łac. incus), zbudowane z kryształków lodu

Niektóre Rodzaje chmur:

Altocumulus (łac.) (Ac), chmury średnie kłębiaste – rodzaj chmur piętra średniego złożonych z białych lub szarych drobnych członów, małych obłoków, a niekiedy przylegających do siebie i tworzących warstwę.

W odróżnieniu od chmur pierzastych kłębiastych (Cirrocumulus) człony są większe, niż koniec palca wyciągniętej w ich stronę ręki. Chmury średnie kłębiaste składają się z kropel wody, ale nie są to chmury opadowe. Występują w klimacie Polski w przedziale wysokości od około 2000 do 5000 m, niekiedy od około 2400 do 6100 m. Chmury tego rodzaju mają grubość od 200 do 700 m. Utrzymują się stosunkowo krótko.

Symbol, którym oznacza się chmury rodzaju altocumulus:


 

 

Altostratus (łac.) (As – chmura średnia warstwowa) – chmura w postaci grubej i gęstej niebieskiej albo szarej warstwy, przez którą słońce lub księżyc przeświecają jak przez matowe szkło, złożonej z kropel wody oraz kryształków lodu. Często pokrywa całe niebo, a czasem towarzyszy jej opad drobnego deszczu lub śniegu. Występuje na wysokości od 2 do 5 km.


 

Cirrocumulus (Cc – chmura kłębiasto-pierzasta) – chmura w postaci cienkiej, białej ławicy, której poszczególne elementy mają rozmiar kątowy poniżej jednego stopnia (widziane z powierzchni Ziemi).

Są to chmury wysokie, występujące na wysokości od 6 000 do 12 000 m, zbudowane są z kryształków lodu, nie dają opadów. Powstają w wyniku powolnego podgrzewania od dołu chmur typu cirrus lub cirrostratus.

Od podobnych im chmur Altocumulus można je odróżnić tym, że są mniejsze i bardziej białe. Są też na tyle cienkie, że na ich dalszych od Słońca krawędziach nie tworzą się cienie.

Szczególnym przypadkiem cirrusów są smugi kondensacyjne, które powstają pod tropopauza w wyniku kondensacji pary wodnej w zetknięciu ze spalinami silników samolotu odrzutowego.


 

Cirrostratus (Cs, chmura warstwowo-pierzasta) – chmura w postaci przejrzystej, mglistej i często prawie niewidocznej zasłony, nie daje opadów. Składa się głównie z kryształków lodu w kształcie blaszek. Często powoduje powstawanie zjawiska halo wokół Słońca oraz Księżyca.

Należy do chmur wysokich, występuje na wysokości od 6 000 do 12 000 m.

W zasłonie tworzącej chmurę Cirrostratus można czasem obserwować efekt prążkowania – takie chmury nazywa się wtedy Cirrostratus undulatus (Cs un).

Chmury Cirrostratus można od chmur Altostratus odróżnić tym, że są cieńsze – nigdy nie zasłaniają całkowicie słońca – a często wręcz są na tyle cienkie, że bardzo trudno je odróżnić od niepokrytego nimi nieba.

Mogą się kończyć ostrą granicą lub przechodzić płynnie w chmury Cirrus.

Pojawienie się chmur Cirrostratus może, podobnie jak w przypadku chmur Cirrus, być zwiastunem nadchodzącego frontu ciepłego, czyli pogorszenia pogody. Chmury mogą także towarzyszyć frontowi zimnemu, a dokładniej, cumulonimbusom. Jeśli kowadło Cumulonimbusa rozpościera się wystarczająco wysoko, to z jego wysokich części mogą tworzyć się chmury Cirrostratus.


 

Cirrus (Ci) to po polsku chmura pierzasta. Należy do chmur wysokich, zbudowanych z kryształków lodu. Chmury piętra wysokiego występują w górnej troposferze. Podstawa chmur pierzastych może wystąpić poniżej wysokości o temperaturze powietrza 0°C, wyżej w atmosferze tropikalnej, niżej w obszarach polarnych. W Europie, chmura cirrus może występować na wysokości od 6 000 do 12 000 m. Temperatury w chmurach cirrus wynoszą zwykle od -10°C do -40°C. Tropopauza jest naturalną barierą dla wierzchołków chmur pierzastych. Typowa chmura cirrus wyglądem przypomina nici pajęcze, delikatne włókna, "włosy anielskie", pierze, nierzadko też kłaczki lub loczki.

 

Cumulonimbus (Cb),chmura kłębiasta deszczowa to gęsta chmura rozbudowana pionowo na wysokość kilku lub kilkunastu kilometrów, niekiedy w kształcie wieży, o górnej powierzchni gładkiej, zakończonej kopulasto lub kalafiorowato (Cumulonimbus calvus, Cb cal) (calvus z łac. "łysy"), bądź w postaci bardziej rozbudowanej w piętrze wysokim (Cumulonimbus capillatus, Cb cap), przypominająca olbrzymie kowadło lub grzyb (incus - Cb cap inc). Podstawa chmur tego rodzaju znajduje się na wysokości 2÷3 km, natomiast górny ich pułap w strefie międzyzwrotnikowej może przekraczać 20 km. Są to chmury najbardziej rozbudowane w kierunku pionowym, dlatego zjawiska fizyczne w nich występujące są bardzo gwałtowne, co owocuje równie gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Złożone w dolnej części z kropel wody, a w górnej z kryształków lodu. Chmury tego rodzaju mogą być źródłem gwałtownych opadów deszczu, śniegu lub gradu, którym często towarzyszą wyładowania elektryczne (burze).

Cechą charakterystyczną tego rodzaju chmury jest występowanie silnego wiatru tuż przed rozpoczęciem opadu. Wiatr ten nosi nazwę szkwał i występuje w "przedniej części chmury".

W chmurach tego typu występują bardzo silne prądy wznoszące (jak i zstępujące) - potrafią dochodzić nawet do kilkudziesięciu metrów na sekundę. Spotykane prędkości prądów wznoszących dochodzą do 10-15 m/s, a nawet do 25 m/s (w przypadku, gdy chmura jest dobrze rozwinięta). Z tego powodu mogą się wydawać interesujące dla szybowników. Mimo to, ze względu jednak na swój często burzowy, turbulentny charakter, wykorzystanie ich w lotach szybowcowych jest bardzo niebezpieczne. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom, w przeszłości, chmury te były wykorzystywane przez szybowników do zdobywania dużych wysokości, jednak w chwili obecnej loty szybowcowe w chmurach Cumulonimbus są w Polsce zakazane.

 

Cumulus (Cu), chmura kłębiasta - to oddzielna, gruba, biała chmura, złożona z kropel wody. Jej górna część (z wyjątkiem gatunku Cumulus fractus) ma kształt kopuły, a podstawa położona poziomo na podobnej wysokości w przedziale od około 600 do 2500 metrów. Cumulusy są więc rodzajem chmur powstających w piętrze niskim troposfery. Więcej wypiętrzonym chmurom kłębiastym towarzyszą niewielkie opady deszczu. Chmury te potrafią szybko się przekształcać, a typowy czas życia małego cumulusa trwa 10-30 minut.

 

Nimbostratus (Ns - chmura warstwowa deszczowa) to chmura w postaci ciemnoszarej jednolitej warstwy, zazwyczaj całkowicie zasłaniającej niebo. Złożona jest z kropel wody oraz kryształki lodu. Jej występowaniu towarzyszą ciągłe opady deszczu lub śniegu.

Jest to chmura dająca najdłużej trwające opady. Dolna podstawa chmury występuje na wysokości 200-500 m (często pod podstawą występują jeszcze postrzępione chmury Stratus fractus (St fra) na wysokości rzędu 100-200 m, a nawet niżej). Grubość chmury jest bardzo duża i dochodzi do 4-6 km. Często też łączy się z wyżej położoną chmurą Altostratus (As). Z tych powodów Ns zawsze całkowicie przesłania tarczę słoneczną. Obserwujemy wówczas pochmurną i deszczową pogodę, a zimą obfite opady śniegu. Czasem występuje też opad deszczu lodowego, podobnego do gradu, ale tylko w chłodnych porach roku.

Nimbostratus powstaje na froncie ciepłym wskutek unoszenia się ciepłego powietrza ponad chłodne pod stosunkowo niewielkim kątem i kondensacji zawartej w nim pary wodnej. Chmura też pojawia się na froncie chłodnym - razem z cumulonimbusami - oraz na froncie okluzji. Nimbostratus występuje zazwyczaj w chłodnych wycinkach niżu atmosferycznego. Jest to typowa chmura frontalna.

Chmura nimbostratus nie daje zjawiska burzy, aczkolwiek, jeśli wbudowane są w nią chmury cumuloni,bus (Cb) mogą teoretycznie powstawać ładunki elektrostatyczne na zasadzie indukcji elektrostatycznej. Jeśli różnice pomiędzy nimi są duże, to mogą wystąpić wewnętrzchmurowe wyładowania atmosferyczne, jednakże jest to mało prawdopodobne. Mieszanka chmur Ns i Cb daje ulewne i długotrwałe opady deszczu lub śniegu.

W przypadku chmury warstwowo - deszczowej nie wyróżnia się gatunków i odmian.

 

Stratus (St - chmura warstwowa) to chmura w postaci jednolitej szarej warstwy, która występuje na wysokości niższej od 2000 metrów ponad ziemią. Występowaniu tego rodzaju chmur często towarzyszy mżawka lub bardzo drobny deszcz, po którym chmury te często rozwiewają się. Wskutek dużego albedo chmury te zmniejszają dopływ promieniowania, przez co temperatura podczas ich występowania obniża się.

Chmury stratus to zasadniczo mgła, która tworzy się na pewnej wysokości ponad gruntem. Najczęściej pojawiają się, gdy nad obszar, nad którym znajdują się niskie masy zimnego powietrza, zbliża się ciepłe powietrze, tworząc front ciepły, lub na skutek silnego ochłodzenia (wskutek wznoszenia ciepłego, wilgotnego powietrza, wypromieniowania ciepła z powierzchni gruntu).

 

Stratocumulus (Sc – chmura warstwowo-kłębiasta) – chmura w postaci szarej warstwy albo wielu płatów przypominających kształtami bryły, złożona z kropel chmurowych wody. Niekiedy towarzyszą jej niewielkie opady deszczu lub virga. Przeważnie występuje poniżej 2 400 m.

Termin stratocumulus został wprowadzony przez niemieckiego fizyka i meteorologa Ludwiga Kaemta w 1840 roku na oznaczenie chmury, która nie jest wystarczająco płaska, żeby być nazwana stratusem ale nie jest też wystarczająco konwekcyjna, żeby być nazwana cumulusem.

Olbrzymie obszary stratocumulusów są zlokalizowane klimatycznie po wschodnich częściach oceanów w umiarkowanych szerokościach co jest spowodowane dwoma głównymi czynnikami:

 • przy zachodnich wybrzeżach kontynentów ogólna cyrkulacja oceanu wymusza wypływ zimnej wody,
 • ogólna cyrkulacja atmosfery z głęboką konwekcją w rejonie Tropikalnej Strefy Konwergencji (ITCZ) w pobliżu równika powoduje kompensujące osiadanie powietrza w szerokościach umiarkowanych, sprzyjając tym samym powstawaniu chmur stratyfikowanych.

Najbardziej znanym przykładem takiego systemu chmurowego są chmury przy wybrzeżu Kalifornii w USA. Chmury na zdjęciach i filmach pokazujące most Golden Gate w San Francisco są stratocumulusem kalifornijskim. Największym obszarem stratocumulsa na świecie jest wybrzeże Pacyfiku w rejonie Chile i Peru.

Ze względu na rozmiar nad oceanem, często porównywalny z wielkością połowy kontynentu europejskiego, chmury kłębiasto-warstwowe są jednym z najważniejszych elementów ogólnej zmiany klimatu. Prawie 50-70% całego promieniowania słonecznego jest odbijana przez stratocumulsy w czasie dnia. W nocy chmury te kontrolują (zmniejszają) spadek temperatury na powierzchni ziemi w stosunku do sytuacji z czystym niebem.

Stratocumulusy oceaniczne umiarkowanych szerokości są jednym z nielicznych przykładów chmur, w których wielkoskalowy przepływ powietrza jest zstępujący (w kierunku ku ziemi) podczas gdy chmury konwekcyjne typu cumulus czy większość chmur frontalnych (cirrus, stratus) jest wymuszana przez kondensację związaną z ruchem wstępującym powietrza. Chmury stratocumulus umiarkowanych szerokości są eleganckim przykładem delikatnej równowagi pomiędzy strumieniem pary wodnej z oceanu, przenoszonej przez ruchy w turbulencyjnej warstwie granicznej, ograniczonej od góry przez wielkoskalową inwersję osiadania, i podtrzymywaną energią promieniowania podczerwonego (ziemskiego) a rozpraszaną przez promieniowanie słoneczne. Chmury te są jednymi z najbardziej badanych chmur na świecie za pomocą technik satelitarnych, meteorologicznych plac polowych (samoloty, teledetekcja) i modeli numerycznych fizyki chmur.

 

Ścieżki statków - chmury spowodowane gazami i pyłami z kominów statków.

Chmury te tworzą się na jądrach nukleacji, małych cząstkach aerozolu. Chmury ścieżek statków sa widzialnym przykładem wpływu człowieka na klimat.

 

 


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (8) | dodaj komentarz

Nowe rysunki:D

czwartek, 16 lipca 2009 7:21

I jak???
Podziel się
oceń
3
1

komentarze (10) | dodaj komentarz

Prawo w obronie zwierząt

sobota, 16 maja 2009 10:03
Psy, koty, konie, ptaki to istoty czujące, ale bezbronne. To od nas najczęściej zależy ich los.

Zwierzę nie jest rzeczą - o tym każdy wie,a przynajmniej słyszał... Często jednak zapominamy, że zwierzą to istota czująca, foświadczająca bólu i cierpienia. Prawo zwierząt jako takie nie jest regulowane przez prawodastwo żadnego kraju na świecie. Natomiast w wielu państwach stnieją definicje praw i obowiązków ludzi w stosunku do zwierząt. W Polsce obowiązuje Ustawa o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku. Określa ona postępowanie ze zwierzętami domowymi,gospodarskimi,wykorzystywanymi do celów rorywkowych,używanych do doświadczeń, hodowanych w ZOO i dzikimi. Powinniśmy zatem pamiętać, że jakiekolwiek naruszenie praw zwierząt jest traktowane jako przestępstwo. Nad przestrzeganiempraw czuwa Towarzystwo Opieki Nad Zwierzętami (posiadające swoje oddziały regionalne) oraz fundacje i stowarzyszenia walczące o respektowanie tych praw w Polsce. Do tego typu organizacji należa m.in. Stowarzyszenie Empatia, Fundacja Canis, Front Wyzwolenia Zwierząt czy Fundacja Viva! Akcja dla zwierząt. Ich celem jest aktywne zabieganie o humanitarne traktowanie zwierząt oraz ochronę ich praw. Organizują one ogólnopolskie kampanie esukacyjne, aby uświadomić ludziom, że bicie, głodzenie i trzymanie zwierząt w nieodpowiednich warunkach to przestępstwo. Organizacje te protestują również przeciwko przeprowadzaniu na nich testów kosmetycznych i medycznych. Zwracają uwagę, że każdego roku giną dziesiątki tysięcy zwierząt laboratoryjnych, a jeszcze więcej zostaje trwale okaleczonych, mimo że istnieją alternatywne metody przeprowadzania tego typu testów. Sprzeciwiają się również zabijaniu zwierząt hodowlanych na mięso i skóry. Humanitarnemu traktowaniu zz\wierząt ma służyć przede wszystkim zmiana świadomości ludzi. Chodzi o to,żebyśmy nie tylko dobrze traktowali swoich pupili , ale też odpowiednio reagowali na najmniejszy przejaw przemocy wobec zwierząt w swoim otoczeniu i natychmiast zgłaszali ten fakt straży miejskiej lub policji.


Podziel się
oceń
3
1

komentarze (12) | dodaj komentarz

Tapety na Wielkanoc

czwartek, 26 marca 2009 9:38
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (11) | dodaj komentarz

Moje nowsze rysunki

sobota, 14 marca 2009 23:34
Oczko:
Jakaś modelka:

Alicja Job:
Ja:
Anna Przybylska:
Pink:
Ashley Olsen:
Mary-Kate Olsen:
Harry Potter (Daniel Radcliffe):
Anna Wiatrowska:
Rose (Titanic):

Akt:
Kristen Bell (Weronika Mars):
Podziel się
oceń
3
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

znowu parę moich rysunków:)

czwartek, 29 stycznia 2009 9:58

Podziel się
oceń
3
0

komentarze (8) | dodaj komentarz

Co zrobić, gdy małe dziecko płacze?

wtorek, 06 stycznia 2009 0:15
Co zrobić gdy niemowlę ciągle płacze?
Lepiej spróbować je uspokoić, niż pozwolić "wypłakać się" -
przynajmniej w pierwszych tygodniach po urodzeniu - twierdzą naukowcy

Płacz malucha oznacza, że
:


Płaczę, bo mnie boli
Najczęstszym powodem płaczu są bolesne kolki. Brzuszek wtedy twardnieje, a dziecko staje się czerwone, naprężone i podkurcza nóżki. Inną bolesną dolegliwością jest ząbkowanie, a niektóre dzieci przechodzą je szczególnie boleśnie. Na kolki pomogą ciepłe okłady, masaż, kąpiele, noszenie na rękach oraz kropelki. Gdy rosną ząbki, możemy ulżyć maleństwu, podając mu gryzaczek czy wmasowując mu w dziąsła specjalny żel. Gdy ból jest bliżej nie zidentyfikowany, towarzyszy mu dodatkowo gorączka, należy zgłosić sie do lekarza rodzinnego, który zleci wy6konanie podstawowych badań: analize moczu i krwi oraz wykluczy infekcję.

Jestem głodny
Gdy dziecko przekręca główkę, wkłada piąstki do buzi i łka, to znak, że może być głodne. Zwłaszcza gdy rzuca się łapczywie na pierś lub butelkę.

Jest mi za ciepło/zimno
Zbyt wysoka lub niska temperatura powoduje dyskomfort dziecka. Dotknij jego karczek. Jeżeli jest rozgrzany i spocony, to znak, że ubrane jest zbyt ciepło lub w pokoju panuje zbyt wysoka temperatura. Zimny karczek oznacza, że maleństwo marznie i trzeba je ubrać cieplej.

Mam mokra lub brudną pieluszkę
Nawet jednorazowa pieluszka, gdy jest przepełniona, może odparzać pupcię. Kał i mocz mogą powodować swędzenie. Dlatego maluch domaga się wymiany pampersa.

Nudzę się
Nawet wyjątkowo spokojne niemowlę chce wyjść poza kraty łóżeczka i kojca. Gdy wezmiesz je na ręce lub wyjdziesz na spacer, może okazać się, że jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki uspokoiło się. W ten sposób maluch domaga sie naszej uwagi i sygnalizuje, że chce poznawać świat.

Jestem zdenerwowany
System nerwowy przez cały dzień atakowany jest dźwiękami i obrazami. Często wieczorem maleństwo płacze beż wyraźnego powodu. Płacz w tej sytuacji jest sposobem odreagowania wrażeń, które towarzyszyływ ciągu dnia.

Jestem zmęczony
Maleńkie dziecko chłonie wszystko, co się wokół dzieje - czuje zapach gotującej się zupy, słyszy dźwięki dobiegające z telewizora, widzi powiewającą w oknie firankę. W którymś momencie miara może się przebrać i dziecko zaczyna płakać. Trzeba je wtedy wyciszyć, uspokoić. Przyćmić światło, wyłączyć radio, ściszyć głos, głaskać malca delikatnie, ale nie kołysać.


 
 
Podziel się
oceń
1
0

komentarze (5) | dodaj komentarz

Parę rysunków na Świeta z kolekcji "Ascii Art":

wtorek, 23 grudnia 2008 9:05
______*********************
_____**********$************
____**********$__$***********
___***********$___$***********
___**********$_____$**********
___**********$__$__$**********
___***********$_$_$***********
____**********§§$$$$$*********
_____********§$$$$$$$********
______*******§$$$$$$$*******
_______******§§$$$$$$*****
__________***§§§$$$$$***
___________§§§$$$$$$$
_______**_____$$$$$$$
_____$***$____$$$$$$$
____$*****$___$$$*****$
___$*******$_$$*******$_______$
--__$*******_$*********$___$$$$$
_$*******§§§§§§_*****$__$$$$$$$$$
$*******§§§§§§§§******$_$$$$$$$
$********§§§§§§*******$__$__$
_$$$$$$***$***$$$$$$$$
___$*****$_$$***$$_$$$$$$$_$
_$******$_$$$$$*****$.$$$$$$$
$_*****$_$$$$$.$******$.$$$$$$$
$*****$_$$$$$$$_$******$._$
_$***$___$$$$$$__$******$
__$*$___$$$$$_$___$*****$
___$_____$$$$_____$*****$
__________$$______$***$
__________________$*$
________________


_______________./\.
____________ __>_<_
_____ ________Ѽ.\/ Ѽ
___________;->( ɕѼ Ҩ .
___________@.♥ '(█) ♥ *$
________Ѽ "( ()♥t (Ѽ)o*♥*
_______(█),-♥.-Ѽ _Q@,0 ɕ(█)
____________>o*oѼ @.<
_________o`-.♥.-@""-Q '♥~@'
______♥.'`Ѽ ♥ *Ѽ ɕҨ ‘♥ @`-.)
____Ѽ o (█). @* '-@Ѽ ’Q.*(█)’Ѽ
__________Ѽ -♥-'Ѽ ♥._ Ѽ
_______@.♥ '*Q ♥ *(█), @.♥ '*
___.♥' @ _ ɕ♥ _.-'~♥-. @ ´(♥)`-*.o
__.(█)* ♥ ..-' (Ѽ) o *.(Ѽ) 0 *(█)`)
_________(Ѽ ) '-._♥__(Ѽ)@
____;--♥' ♥Ҩ 0‘(Ѽ) Q o *♥ * Ѽ ♥
___ * (Ѽ)._♥__* .Q.~ ♥- ♥Ҩ. 0 () Q ♥*'.
_(█)* ♥ *‘ o * ♥ _(█)Q~ ♥Ҩ __Ѽ♥__(█)
_____________▓▓▓▓▓___________
__________▓▓▓▓▓▓▓▓▓____


..................... ,!, .............. ,!,
................... ~ 6 ~ ........... ~ 6 ~
............. , .... ´ i `.. ,- ^ -, ....´.i.`
..........._,|,_ ... |'''|../ , -'' - , \ .. |"'|
............ '|`.... ,|_|, |.( - `. ).|., |_|,
............/.\. ___)_'(_|__`-´__|__)_(___
.........../`,\)______________________]
.... ....../__\[___]___[___]___[___[__[_]
........./ . o \[_]___[___]___[___]_[__]_]
......../_ , *_\_]……………………………[_[_]
......../ `, .* \_]……………………………['__ ]
......./ … `~ . \] ……… ; ( …( ;……….[_[_]
....../_ . * ., _.\ ……( (. )( ; ( . ; …….[___]
....../ … o .. ~ ' \ … / \. / \ ./ \ / \……[_[_]
...../ . * .... . o.\… | |_| |_| |_| |……[___]
..../_ ,,~~ '. * ' _\_'| |_| |_| |_| |___[_[_]
..../`~,, .. o.......\:::::::::::::::::::::::::\
.../ .* ...`' * … ,',..\ ::::::::: __ :::::::::::\
../_.....o ..~~,, , _\=====\_/======]
./ .. * ......... ,, ~ ' \........._|_.,-_--,
/* .... o ..._~`'*...o \........... (.(_)..)
`-,,~'`' ...* ... _ ,-´.............. `----´
........":-------:"
.........\_____/
_(Õ)___(Õ)___(Õ)___(Õ)___(Õ)___(Õ)_


¦$$$$$$$$
$$$$$$$$$$$$
$$$$$$$$$$$$$$$$
$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
._$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$____$$
.___$$$$$$$$$$$$$$$________$$
____$$$$$$$$$$$$________$$
______$$$$$$$$__________$$
______$$$$$$__#¦#¦____$$
______$$$$$$__##¦#__$$
________$$________$$
________$$____$$$$
________$$$$$$
___________________$$$$$$$¦
________________$$$$$$$$$$$
____________$$$$$$$$$$$$$$$
______$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
$$____$$$$$$$$$$$$$$$$$$
$$________$$$$$$$$$$$$$
_$$________$$$$$$$$$$$
__$$__________$$$$$$$
____$____#¦#¦__$$$$
_____$$__##¦#__$$$$
________$$________$$
__________$$$$____$$
______________$$$$$$


… … … …_,,,,_
… ……,' ¨¨¨¨¨ _`; , _
… … / ¨ ,-'` .. _ , \/¨ \
… …/¨ ,`. _,- '` ¨ ¨ C/
… …|¨; ,' ¨ _ ¨¨_ ¨¨¨ \
… …\¨\/ ¨ ¨ A _ A ¨ ¨ |
… …) /' , ¨¨ ¨ Y ¨¨ ¨ ,'
… /` \..>, _ ¨ ^ _ ,<
… \__//´… ````` …`\
………|… / , ¨ ¨ ¨, \… |
………\… \ ¨ ¨ ¨ ¨ /… /
……… \… |¨ ¨ ¨ ¨|… /
……… |\,,/ :: :: : \,,/|
……… ;"""""""""""""""" ;
……… | """"""""""""""" |
……… ; , - ,_, - , ¨ ¨ |
……… ( =(_ )= ) ¨ ¨ '|
……… |' - /T\ - ´¨ ¨ ¨|
……… |. // " \\¨ ¨ ¨ ¨|
……… |.´ ¨ ¨ ` ¨ ¨ ¨ |
……… |¨ ¨ ¨ ¨ ¨ ¨ ¨ ¨\
……… / , ¨ ¨ ¨ ¨ ¨ ¨ ¨ \
………| : : : ,¨ ¨ ¨ ¨ ¨ ¨`,
………| : : : : , ¨ ¨ ¨ ¨ ¨ ¨ `,
………| : : : : : ,¨ ¨ ¨ ¨ ¨ ¨, : \
………\ : : : : : ¨ ¨ ¨ ¨ , : : : : |
……… `-: : : ¨ ¨ ¨ ¨ ¨, :: :: : /
……………`-,_ ¨ ¨ ¨ ¨ : : : : :´
………………… `-, __ : : : ´
ø¤°``°¤ø,¸¸,ø¤°``°¤ø,¸,ø¤°``°¤ø,

_____ _________/\
_____  _______< o >
_____ _________\/
_____________*o*o
___________o`* o.@*o`.
__________.' '*Q o *o@
__________( () o*o* @ o'.
_________.-' o *0_Q.-'-;*o)
_________.' 0 Q @0@ ()* `-.
________* @ o*o @. ‘Q * o )
_______o`-...-@""-Q '-~@'`0*.’
_______.'` @ Q * 0*’Q. ‘ @`-.)
_______*.' o . @* '-@‘o’’Q.*-oQ’.
______* @ * ._()__0*Q.~-' @ ()* `
______(o () * o* Q'._@_Q o ()’´´*.'.
_____o'-.-' @`--._ @’* Q *.@-* * ``-.
_____.-' @ _Q_.-'~'-. @ ´()`-*@.o’Q’
____.' @* o ..-' * o *.@ * 0 *@oQ`)*o
___'._@ * o () '-._@__0__@_.-'Q o . '-.
___;--@' 0‘Q * Q o *@ * 0‘ o @ *'-*.o@;
___.o-' * ‘ '._@__* .Q.~ @- . 0 () Q @
___* @ *‘ o * @ _.''Q~o..__@__.--'`@--.
___;'-.__@_Q . 0 () oQ * @ o *___;'-.__


_______________$$$$$$
______________$$$$$$$$$$
____________$$$$$$$$$$$$$$
__________$$$$$$$$$$$$$$$$$
_________$__________$$$$$$$$
_________$$$$$_________$$$$$$
__________$___$$$$$$_____$$$$
_________*$$$_$_$$_$$_____$$$
________$_$_$**_$_$_$$$___$$$
_________$(O)___(O)_$_$$_*$$$
_______$$__________$*$_$__$$$
____$*__$____*___$$$__$__*_$$
___$*_____*$$$*________$___.**
___$*_______*_________.*$__****
____$*_________________*$__***
___$$$$*_____________*$$§§§§
_$$$$$$$$$*_______*$$$$$$§§§§§
$$$$$__$$$$_$$_$$$$$$$$$$$$§§§§
$$$*__*$$$$$$$$$$$$**$$$$$$§§§§§
$$$*__*$$$$$$$$$$$*__$$$$$$$§§§§
_$$$$*$$$*******$$$*__$$$$$$§§§§
__$$$*$$$*$$$$$*$$$$*$*_$$$$§§§
_____$$$$*$$$$$*$__$$$$$$$$$§§
_____$*$$*******___*$$$$$$$$§
_____$*____________________*$
_____$$*_*__*___*$$_*___*__*$
______$$$$_$$$$$$$$$$$$$_$$$
_________$_______$________$
_________$*______*_______*$
__________$$$$$$$$$$$$$$$$
______$$$$$$$$$$**$$$$$$$$$
____$$$$$$$$$_______$$$$$$$$
___$$$$$$______________$$$$$$


_¸.•* ..*•.¸_¸.•*
’’:’’::|::/’::/’/’
..’’::’:|:/’:/’......._________
.....’’’|/’/’/........|~~~~~~~|
.......’’|/’/’......C|=======|O
....................(_________)
..........||.....,•’`.._....._..`’•,
..........||.../...... (o)..(o)`....)
..........||..|.............>.........)
..........||...\..........__/........)
..........||.....’•,_............_,•’
.........,||....,~•¯¯\\\\(@)//
.....,•’`.||..............////\\...`’•,
.....’,...||.............////O\\........
..,•’`...,||•’`¯`’•,////......\\.......\
..’,_______,•’.....///...O.../........|
.......,|.||.............................….|
....../...||..................O............|
/’¯’,_...||.............................../
_.’•.___.~...’`...,’•._,.•’•,_..•’


     ______$$$_______$$$
________$___$_____$___$
_______$_____$___$_____$
_______$$____$___$____$$
________$$$___$_$___$$$
__________$$$$_T_$$$$
_______________$
______________$_$
__________$$$_$_$_$$$
_________$$$$$___$$$$$
________$$$$$$$_$$$$$$$
______$$$$$$$$$_$$$$$$$$$
___$$$$$$$$$$$$_$$$$$$$$$$$$
$$$$$$$$$$$$$$___$$$$$$$$$$$$$$
$$$_$$$$$$$$$_____$$$$$$$$$_$$$
_$$$_$$$$$$$$_____$$$$$$$$_$$$
__$$$_$$$$$$_______$$$$$$_$$$
___$$$_$$$$_________$$$$_$$$
____$$$_$$$_________$$$_$$$
_____$$$_$$_________$$_$$$
______$$$$___________$$$$
_______$$$___________$$$
________$$___________$$


______$$
_____$_$$
____$__$$$_____$
____$__$$______$$
______$_______$_$$
__$$$_$_$$$$_$__$$$
__$$___§§_$$__$_$$
__$$____§_$$___$__
__$$______$$$$_$_$$$$
__$$______$$____§§_$$
__$$______$$_____§_$$
__$$______$$_______$$
__$$______$$_______$$
__$$______$$_______$$
__$$______$$_______$$
__$$______$$_______$$____$___$
__$$______$$_______$$____$$$$$
$_$$______$$_______$$_$_$$$$$$
$$$$_$____$$_______$$$$$$$$$$$
$$$$$$$$__$$_______$$$$$$$$$$$
$$$_$$$$$_$$_$$____$$$$$$$$$$$$$
$$$_$$$$$_$$_$$$__$$$$$$_$$$$$
_$$$_$$$$$$$_$SSSSS$$$__$$$$$
$$$$$$_$$$$$SSS$$SSS$_$$$$$$$
_$$$SSSSSS$$SS$$$SSSS$$$$$$$$
$$$SSS$$SSS$SS$$SSSS$$$$$$$$
__$$$SSS$§§SSS$SSSS$$$$$$$
_$$$$$$$§§§§$$$SS$SSS$$
____o§§§§§§§§§§§o_SSS.SSS
__o§§§._§§§§§§§§§§o.SSS_SSS
_§§§" _§§§§§§§§§§§§§_SSS_SSS
§§§"__§§§§§§§§§§§§§§.SSS_SSSS
§§§__§§§§§§§§§§§§§§§.SSS_SSSS
"§§§__§§§§§§§§§§§§§§.SSS_SSSSS
_"§§§__§§§§§§§§§§§§"_SSSS
__"§§§§.§§§§§§§§§§"___SSSS
_____"§§§§§§§§§"______SSSSS


_________  ____/\______________

____________< ♥♥♥ >____________
_______ _____¯¯\
/¯¯____________
_______________█
________________
______________XX
X_______________
______________XX
X_______________
__________O__X(█
)X__O___________
__________█_XXXX
XXX_█___________
__________XXXXX(
▒)XXXX__________
______O__XXXXXXX
XXXXXX__O_______
______█_XX(▒)XXX
XXXXXXX_█_______
______XXXXXXXXXX
(█)XXXXXXX_______
__O__XXXXXXXXXXX
XXXXXXXXXX__O___
__█_XXX(█)XXXX(▒
)XXXXXXXXXX_█___
__XXXXXXXXXXXXXX
XXXXX(█)XXXXX___
__XX(▒)XXXXXX(█)
XXXXXXXXX(▒)XX___
_____________XXX
XX______________
_____________XXX
XX______________
_____________XXX
XX______________
_________XXXXXXX
XXXXXX_______


Podziel się
oceń
0
1

komentarze (17) | dodaj komentarz

Życzenia na Boże Narodzenie

poniedziałek, 22 grudnia 2008 23:41


„Dziś w mieście Dawida
narodził się wam Zbawiciel...”
Owocnych refleksji nad faktem,
że Bóg stał się człowiekiem,
odtąd zawsze jest z nami.
Jest z nami, gdy się cieszymy i
płaczemy, gdy pracujemy i
odpoczywamy i nawet wtedy,
gdy grzeszymy...
Pełnych pokoju świąt Bożego Narodzenia
i błogosławionego Nowego Roku!

Gdy pierwszą gwiazdkę ,
ujrzysz na niebie,
Wspomnij tych,
co kochają Ciebie,
Gdy pierwsza zgaśnie,
a druga zabłyśnie,
niech Cię aniołek,
Odemnie uściśnie!

Mikołaja w kominie,
prezentów ile się nawinie,
cukierków skrzynki,
dwumetrowej choinki,
przed domem bałwana i
sylwestra do rana.

Piękna jest radość w Święta ,
Ciepłe są myśli o bliskich ,
Niech pokój , miłość i szczęście
otoczy dzisiaj nas wszystkich.

W tym dniu radosnym, gdzie gasną spory,goją się rany życze Wam zdrowia, życze miłości niech mały Jezus w sercach zagości.Szczerości duszy, zapachu ciasta, przyjazni,która jak miłość wzrasta,kochanej twarzy co rano budzi i wokół pełno życzliwych ludzi. Wesołych Świąt.

Szczescia zdrowia powodzenia w dniu Bożego Narodzenia beczke piwa wiadra wódki by odgonić wszystkie smutki 100 calusów na dodatek by smaczniejszy był opłatekJest na niebie gwiazdka jedna,
co pilnować Cię przyrzekła,
więc wypowiedz swe pragnienie
ona spełni Twe życzenie,
ona spełni bez zmrużenia,
bo to jest gwiazdka spełnienia;
"Gwiazdeczko jasna, co pierwsza
rozbłysłaś na niebie,spełnij proszę
życzenie, które zanoszę do Ciebie...."
Gdy tę Gwiazdkę ujrzysz na niebie,
przypomnij sobie, że kocham Ciebie,
a kiedy ona blaskiem swym błyśnie,
niech Cię ode mnie mocno uściśnie
i przekaże serdeczne życzenia Wesołych Swiąt Bożego Narodzenia,
a w Nowym Roku marzeń spełnienia!

I znów Wigilia i mamy Swięta,
a każdy Swięta dobrze pamięta,
więc znowu z serca płyną życzenia;
zdrowia i szczęścia i powodzenia

Dziękuję za życzenia
są godne spełnienia
ja życzę tego samego
a oprócz tego ciepła rodzinnego,
humoru dobrego,
i w Nowym Roku-Szczęścia Wielkiego!!!

Świąt jak beret z mocheru cieplutkich
Śniegu jak puch kaczy bielutkich
Prezentów bez liku ,jak ustaw o beciku
A Rok Nowy życzę szczerze
Niech będzie szczęśliwy jak Rydzyk w eterze

Zdrowia takiego jak najzdrowszy rydz w lesie,prezentów ile słoń uniesie. Szczęścia większego niż Pałac Kultury,przygód ciekawszych niż szkolne lektury. Życia dłuższego niż włoskie spaghetti, snów kolorowych jak barwne konfetti. Słodychy słodszej niż tort karmelkowy, dobrych przyjaciół na bal sylwestrowy!

Jak obyczaj kaze stary,
strzegac naszych przodkow wiary,
chcemy zlozyc wam zyczenia,
w dniu Bozego Narodzenia.
Niech ta gwiazda Betlejemska,
gdy zaswieci wam o zmroku
doprowadzi was do szczescia
w nadchodzacym Nowym Roku.

Merry Christmas, Christmas Merry,
były sobie renifery.
Miały bardzo śmieszne minki
bo urwały sie z choinki!
Wpadły w bardzo ciepły kąt
Życzę ci Wesołych Świąt!

Gdy przyjdą Święta w srebnej bieli,
gdy Stary Rok w Nowy się zamieni,
przyjmij gorące me życzenia,
niech się Ci spełnią wszystkie marzenia.

Kiedy w Betlejem rodzi się Dziecię,
radość przynosi wszystkim na świecie.
Niech wraz z Bożą Dzieciną dni szczęśliwe przypłyną,
a pokój jak gwiazdka niech świeci.
Mnóstwa prezentów pod zieloną choinką,
pyszności na wigilijnym stole,
wspaniałej rodzinnej atmosfery,
wypełnionej melodią staropolskich kolęd,
a także wystrzałowego, bąbelkowego Sylwestra
i spełnienia marzeń w Nowym Roku

Niech te święta Bożego Narodzenia przyniosą TOBIE wiele radości,
Niech uśmiech zagości w TWOIM domu, Niech ogarnie CIĘ ciepło wigilijnej świecy, a jej blask zamieni się w żywe iskierki w oczach,
Niech samotność odejdzie w niepamięć, Niech zima otula CIĘ białym puchem,
jak ciepły koc przy kominku, Niech bieluteńkie gwiazdeczki
skrzypią wesoło pod TWOIMI butami na wieczornym spacerze.
Niech dobry Bóg namaluje szczęście na TWOJEJ twarzy,
Niech miłość dotyka CIĘ delikatnie, Niech marzenia płyną wysoko w górę
i spełniają się.W Dzień Bożego Narodzenia
Marzeń wszystkich spełnienia
Niech ten świąteczny czas
Radością otuli nas
Niech w te święta nic nas nie dzieli
A mikołaj przyjedzie w śnieżnej bieli
Zdrowie niech zawsze przy Tobie będzie
A szczęście odnajdzie Cię wszędzie
Niech ten czas wyjątkowy
Spełni Twój każdy sen bajkowy
Niech pobłogosławi Ci Dzieciątko Boże
A ja Ci życzenia złożę

Niech świąteczne życzenia mają moc spełnienia,
te całkiem błahe i te ważne,
te dostojne i te ciut niepoważne,
niech się spełnią.
Marzeń o które warto walczyć,
wartości którymi warto się dzielić,
przyjaciół z którymi warto być
i nadziei, bez której nie da się żyć.
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia
i Szczęśliwego Nowego Roku

Dzisiaj z nieba gwiazdka spada,
już przy stole każdy siada.
Śnieg za oknem mocno prószy,
stoi bałwan, marzną uszy,
Sanki dzwonią dzwoneczkami,
a na stole barszcz z uszkami.
Karp ma minę niewesołą,
dzisiaj wszyscy go pokroją.
Dźwięk kolędy pięknie płynie,
wzruszenie w całej rodzinie,
Życzenia sobie składają,
prezentami wymieniają,
Bo Gwiazdor nie ma urlopu
w najważniejszą noc w tym roku.
W dzień Bożego Narodzenia
ślemy Tobie te życzenia:
Szczęścia, zdrowia i radości,
pieniędzy i pomyślności,
Żebyś zawsze uśmiech miała,
smutki z życia wyrzucała.
Z innych miejsc w niebo patrzymy,
lecz to samo też widzimy.
Ile gwiazdek jest na niebie,
taka moc życzeń dla Ciebie!!!

Śnieg okrył ziemię puszystą bielą,
Wokół wszyscy ludzie się weselą.
Spłynęła z niebios dla nas nowina-
Najświętsza Panna powiła Syna.
I my Dzieciątku dziś hołd oddajmy
Polską kolędę Mu zaśpiewajmy.
Niech śpiew przy żłóbku i
w dzień i w nocy Mocą,
radością serca jednoczy.

Wystrojonej choinki,
Wesolutkiej minki,
Gorącego serduszka
Pełniutkiego brzuszka,
Oraz opłatka białego
Z rodziną łamanego.


Podziel się
oceń
0
1

komentarze (7) | dodaj komentarz

Parę przepisów na Święta Bożego Narodzenia:*

niedziela, 21 grudnia 2008 9:30

1. Piernik czekoladowy:

SKŁADNIKI:
-200g maki przennej
-100g maki żytniej
-szczypta soli
-2 łyzeczki proszku do pieczenia
-1/2 łyżeczki posiekanych gożdzików
-szczypta gałki muszkatołowej
-1/2 łyżeczki cynamonu
-100g masła
-180g cukru
-100g płynnego miodu
-3 jaja
-5 łyzek mleka
-120g posiekanej gorzkiej czekolady

WYKONANIE:
Makę wymieszać z solą, proszkiem do pieczenia i przyprawami. Białka odzielic od żółtek. Masło utrzeć z cukrem, dodawać po łyżce miodu, nastepnie po jednym żółtku. Masę połączyć z mąką, mlekiem i czekoladą. Białka ubic na sztywna pianę. Połączyc z całością. Ciasto przełożyć do formy posmarowanej tłuszczem i wsypać bułkę tartą. Pieć ok. 50minut w temp. 180°C. Ostudzony piernik można polać polewą przygotowaną z 80g gorzkiej czekolady, 2 łyżek cukru i 3 łyżek mleka.2. Andruty świąteczne:

SKŁADNIKI:
- 8 dag orzechów laskowych
- po 5 dag kandyzowanej skórki cytrynowej i pomarańczowej
- 5 dag czekolady mlecznej
- 15 dag obranych migdałów
- 5 dag mąki
- 1 łyżeczka kakao
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- po szczypcie goździków i gałki muszkatołowej
- po 10 dag cukru i miodu
- duże, okrągłe opłatki lub andruty
- cukier puder

WYKONANIE:
Posiekaj orzechy laskowe, skórkę cytrynową i pomarańczową. Czekoladę zetrzyj na grube wióry. Dodaj migdały, mąkę, kakao i przyprawy, delikatnie wymieszaj. Cukier zagotuj z miodem, stale mieszając. Zdejmij z ognia, dodaj do bakalii i wymieszaj. Opłatki włóż do tortownicy o średnicy 18 cm. Jeśli są za duże, musisz je przyciąć. Posmaruj przygotowaną masą (powierzchnię możesz ozdobić dodatkowymi bakaliami), piecz 30-40 minut w temp. 175°C. Po ostudzeniu posyp cukrem pudrem.3. Ciasto Bożonarodzeniowe:

SKŁADNIKI:
500 g maki
kostka swieżych drożdży (takich na kilo mąki)
150 g masła lub dobrej margaryny
szczypta soli
1/8 litra mleka (filiżanka)
75 g cukru
2 żółtka
skórka starta z jednej wyparzonej cytryny (bez białej części)
1/3 lyżeczki zmielonego kardamonu
175 g obranych z łusek i posiekanych migdałów
125 g rodzynek
25 g kandyzowanej skórki cytrynowej i pomarańczowej
200 g bakalii (daktyle, figi, suszone owoce drobniutko pokrojone)
ORAZ DODATKOWO
150 g masla
Cukier puder 

WYKONANIE:
Na godzine przed pieczeniem wyjac jajka z lodowki. Oddzielic zoltka. Bialka uzyc do innego wypieku. Make przesiac (mozna miske z maka postawic na piecu lub kaloryferze by ja ogrzac). Zrobic reka wglebienie w mace i w to wglebienie wkruszyc drozdze, posypac je lyzka cukru i zalac filizanka letniego lecz nie goracego mleka. Lekko mieszac lyzka od brzegu do srodka zbierajac w ten sposob make z brzegu "krateru" az utworzy sie  taka papka. Na wierzchu popruszyc maka. Przykryc sciereczka i zostawic w cieple do wyrosniecia. Jak zaczyn urosnie (podwoi objetosc) dodac wyrabiajac mikserem (hakiem) cukier, szczypte soli, skorke otarta z cytryny, 150g rozpuszczonego letniego masla lub margaryny oraz zoltka. Wyrabiac dalej (na malych obrotach) dodac przyprawy (kardamon, smazona drobniutko posiekana skorke z cytrusow, oraz drobno siekane bakalie, rodzynki oraz migdaly). Wyrabiac jeszcze z 10 minut na gladkie, ciezkie ciasto az bedzie ono odchodzic od miski i haka. Piekarnik lekko nagrzac (50°C). Ciasto lekko rozwalkowac na papierze do pieczenia na prostokat o grubosci 4 cm. Przelozyc z papierem na blaszke. Dluzszy brzeg (ale tylko jednostronie)  ciasta wywinac na gore. Jak przy robieniu omletu kiedy zakrywamy czesc nadzienia spodem. Poprawic ksztalt formujac wypiek na ksztalt owalnego "bochenka"i tworzac z wywinietego ciasta cos w rodzaju "walka" na gorze ciasta. Blaszke z ciastem wlozyc do nagrzanego (50°C) piekarnika na srodkowy poziom. Przykryc czysta sciereczka i zostawic do wyrosniecia. Jak wyrosnie (przynamniej o polowe a nawet podwoi swa wielosc) zdjac sciereczke i podkrecic piekarnik do (190°C). Nie badzmy niecierpliwi takie ciezkie ciasto potrzebuje czasu (nawet do godziny!) by wyrosnac. Na spodzie piekarnika postawic miseczke (metalowa badz inna zaroodporna) wypelniona woda. Para tworzaca sie w piekarniku w czasie pieczenia nawilzy ciasto. Piec okolo godziny (proba patyczka). Rozpuscic druga czesc masla. Po upieczeniu jeszcze gorace ciasto smarowac pedzelkiem (az do wyczerpania) rozpuszczonym cieplym ale nie goracym maslem. Maslo wsiakajac pomalu w ciasto konserwuje wypiek. Nastepnie gotowa stolle bardzo grubo posypac cukrem pudrem i zostawic do calkowitego wystygniecia. Zimne ciasto przechowywac w szczelnej puszce albo zawiniete w papier i folie aluminiowa w woreczku foliowym. Naturalnie w calosci. Ciasto powinno tak przynajmniej tydzien polezec by stalo sie aromatyczne i wilgotne. Podajac kroimy  w cienkie "kromki".

4. Czeski karp na ostro:

SKŁADNIKI:
- 1 oczyszczony i sprawiony karp (waga po odkrojeniu głowy ok. 1.5 kg)
- 50 ml oleju
- 1 łyżka soli
- pieprz
- 1 łyżeczka kminku
- 2 ząbki czosnku
- 10 dag czerwonej ostrej papryki (ze słoiczka)
- 1 łyżka świeżo startego chrzanu
- 10 dag pieczarek (ze słoiczka)
- 8 łyżek mąki
- 1 pęczek szczypiorku
- ostre papryczki do dekoracji

WYKONANIE:
Karpia umyj i pokrój poziomo na dwa filety. Każdy filet pokrój następnie na 4 kawałki. Porcje karpia posól i obtocz w mące. Usmaż z obu stron na oleju. Skrop odrobiną wody, przykryj i duś do miękkości na małym ogniu. Gotowego karpia zdejmij z patelni i zabezpiecz przed wystygnięciem. Pozostały na patelni sos gotuj, aż prawie cały odparuje. Teraz oprósz go resztą mąki, wymieszaj i zasmaż na złoty kolor. Wlej trochę wody, wymieszaj i gotuj jeszcze pół minuty. Dodaj osączone i pokrojone w plasterki pieczarki, kawałki osączonej papryki i starty chrzan. Gotuj razem 15 minut, przypraw solą i pieprzem. Karpia podawaj z sosem. Posyp szczypiorkiem i udekoruj papryczkami.Podziel się
oceń
1
0

komentarze (11) | dodaj komentarz

Znaczenie imienia Anna:

czwartek, 18 grudnia 2008 13:06
Osobowość: Ta, co patrzy i odkrywa świat
Charakter: 97 %
Promieniowanie: 99 %
Rezonans: 100 000 drgań/sek.
Kolor: Niebieski
Główne cechy: Wola - Intuicja - Dynamizm - Zmysłowość
Totem roślinny: Czarna jagoda
Totem zwierzęcy: Ryś
Znak: Skorpion


Nie przecenia towarzystwa, lecz także nie stroni od znajomości. Osoba wrażliwa na uroki krajobrazu i piękno wnętrz domowych. Lubi spokój, zgodę i harmonię we własnym środowisku. Jest bardzo umuzykalniona, lubi muzykę nastrojowa. Potrafi postępować jak dyplomata, choć zdarza się, że swoim naiwnym zachowaniem się wszystko burzy.

Anna - z hebrajskiego - hanna - wdzięk, łaska.  Anna nie ulega wpływom, wierzy tylko w siebie, ma bardzo dobrą pamięć, silną wolę, jest śmiała. Sprzeciwia się wszystkiemu co mieszczańskie. Dumna, nieraz gwałtowna, nie przejmuje się porażkami. Kocha sztukę... Ma bardzo dobrą intuicję, jest poza tym bardzo analityczna. Umie rozkazywać i wymuszać posłuch. Przyjmuje tylko tych gości, którzy jej się podobają. Imię Anna posiada cechy przypisywane numerologicznej TRÓJCE . Trójki lubią błyszczeć i olśniewać otoczenie. To osoby żywe, pomysłowe i niezwykle ruchliwe. Mają chłonny i błyskotliwy umysł, niemniej jednak powinny uważać na swoją porywczość. Ich poczucie odpowiedzialności dostosowywane jest do tego, co jest dla nich wygodne. Wiele ze swoich uczuć ukrywają, a lepiej by było, żeby je ujawniały.  To URODZONE OPTYMISTKI. Nikt inny nie potrafi tak cieszyć się życiem i z radością przyjmować to co ześle los. Sprawy uczuciowe - to osoby namiętne i żarliwie kochające. Cieszą się dużym powodzeniem u płci przeciwnej, ale dopóki nie spotkają swej drugiej połówki mogą latać z kwiatka na kwiatek. W stałych związkach są lojalne, delikatne i czułe.

    


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (9) | dodaj komentarz

10 przykazań Mamy i Taty

czwartek, 18 grudnia 2008 12:51
1. Nie wystarczy, że kochasz swoje dziecko. Musisz mu o tym mówić. A także o innych swoich uczuciach wzgledem niego: zmartwienia z powodu wieczornego spóźnienia czy radości z przyniesionej ze szkoły piatki.
2. Bądź przy nim nie tylko wtedy, gdy jest idealne i nie sprawia kłopotów, ale przede wszystkim kiedy tak nie jest.
3. Wierz w jego możliwości - tylko wtedy wówczas samo także w nie uwierzy.
4. Nawet jeśli jestes osoba bardzo zapracowaną, codziennie znajdź dla dziecka kilka minut i przez ten czas zajmuj się wyłącznie nim i jego sprawami.
5. Rozmawiaj z nim o wszystkim, co go dotyczy. Również o rzeczach, które tobie wydają się nieistotne. Okazuj mu zainteresowanie.
6. Uważnie słuchaj. Nie przerywaj , gdy masz inne zdanie albo coś cię denerwuje. Każdy ma prawo wypowiedzieć się do końca. Wyrażając swoją opinię, unikaj słów "nigdy" i "zawsze", mów o konkretnej sytuacji.
7. Jesteś odpowiedzialna(y) za dziecko, ale pozwól mu czasem samodzielnie podjąć jakąś decyzję. Dzięki temu zrozumie, na czym polega ponoszenie konsekwencji własnych czynów.
8. Staraj się, żeby wasz dom był takim miejscem, do którego chce się wracać... ciepłym i bezpiecznym.
9. Traktuj dziecko tak jak sam(a) chcesz być traktowany(a).
10. Jeżeli mimo to ucieknie z domu, zastanów się, dlaczego to zrobiło. Nie staraj się szukać winnych, po prostu znajdź i pomyśl, jak w przyszłości uniknąć podobnych sytuacji. A kiedy dzieckowróci, nie krzycz, nie pytaj: "Jak mogłeś(aś) mi to zrobić?". Nie ukrywaj ulgi i radości, że jest całe i zdrowe. O tym, co się stało, porozmawiajcie, gdy opadną emocje...
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (12) | dodaj komentarz

Jak pozbyć się kleszcza...?

czwartek, 18 grudnia 2008 12:05
Przy pomocy pęsety chwyć kleszcza bezpośrednio przy skórze i delikatnie, ale zdecydowanym rychem, wyciągnij lub wykręć go ze skóry (w apteczce mozna kupić przyrząd do wyciągania kleszczy). Nie wolno kleszcza zgniatać, przypalać, smarować tłuszczem ani benzyną. Miejsce ukłucia zdezynfekuj i obserwuj przez kilka tygodni. Gdy pojawi się zaczerwienienie lub powiększajacy sie rumień, idź do lekarza!
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

Gdy masz gorączkę... Jak sie zachować?

czwartek, 18 grudnia 2008 11:53
Podwyższona temperatura ciała jest reakcja obronną organizmu, dlatego nie należy jej zwalczać za wszelką cenę.
 •  Trzeba ja obnizyć, gdy przekracza 38°C (prawidłowa temperatura ciała, to 36,1 - 37,2°C >>średnia 36,6°C<<), zwłaszcza u dzieci i osób  z przewlekłymi chorobami układów krążenia lub oddechowego.
 •  W zwalczaniu gorączki pomaga picie dużej ilości płynów o temp. pokojowej i przyjmowanie paracetamolu lub pyralginy. Mozna też stosować zimne okłady na klatkę piersiową i brzuch lub kąpiele w stygnacej wodzie, początkowo cieplejszej o 1-2°C od temp. ciała.
 •  Podwyższona temperatura ciała bez typowych objawów infekcji moze towarzyszyć nowotworom (i leczeniu przeciwnowotworowemu), białaczce, grużlicy, toczniowi, nadczynności tarczycy, przewlekłym chorobom. Koniecznie są wówczas badania, najczęściej  w warunkach  szpitalnych.

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (4) | dodaj komentarz

Humor

czwartek, 18 grudnia 2008 11:23
Barometr - przedmiot służący do pomiaru szerokości ramion.
Ledwosapiens - człowiek zmęczony.
Samorząd klasowy - potwory i spółka.
Test, kartkówka - najsłabsze ogniwo.
Ostatnia ławka - róbta, co chceta.
Tablica - ściana płaczu.
Dzwonek - nasz zbawiciel.
"Szybcy i martwi" - chętni do odpowiedzi.
"Titanic" - przyłapani na sciąganiu.
"Terminator" - woźny.
"Robocap" - facet od w-fu.
"Dzień Niepodległości" - koniec roku szkolnego:D
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (13) | dodaj komentarz

Czas na bajkę...:D:D:D

czwartek, 18 grudnia 2008 0:44
Bajka o cieniach... - Ja cię nie poznaję.
Bajka o selerze... - Mam pierze, ja se leże.
Bajka o cioci... - Cio ci się stało?
Bajka o gołębiu... - Gołem biustem mu zęby wybiła.
Bajka o ananasie... - a na nas dupy wypięli.
Bajka o jodle... - Tyle jodła, że aż se beknęła.
Bajka o groszku... - Grosz, kurde, mi na nerwach.
Bajka o cygarach... - Józek, cy gary umyte?
Bajka o Jerychu... - Je Rycho, aż miło patrzeć.
Bajka o Józku... - Jus kurde raz mówiłem bajkę...
Bajka o Justynie... - Jus ty nie, tera łón.
Bajka o Magdzie... - Ma gdzie, a nie ma z kim.
Bajka o Siewierzu... - Odczep sie, wiesz?
Bajka o zasłonie... - Ta supa jest za słona.
Bajka o manicure... - Józek zgwałcił Mani córę!
Bajka o komendzie... - Oko mendzie podbili!
Bajka o UFO... - Ufosz mi?
Bajka o lisie... - Zapalis?
Bajka o jamie.. - Ja mieszkam u teściowej...
Bajka o Ajaksie... - A jak się upije, to sie drze wieczorem!
Bajka o Dziewannie... - Dzie wanna??? Bedę rzygał!
Bajka o panterze... - Pan tera wysiada.
Bajka o basenie... - Oba se nie poradzimy.
Bajka o satyrze... - Żeby mieć forsę tsa tyrać!
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (5) | dodaj komentarz

7 porad aby "singiel" poznał singla":D (dla dziewczyn;))

czwartek, 18 grudnia 2008 0:18
1.  Przede wszystkim przebywaj w miejscu gdzie jest dużo samotnych chłopaków...
2.  Zerwij z przekonaniem, że jeżeli jesteś "singielką" to musisz się nazywać "samotną"... nie! Ty jestes po prostu wolna i dokonujesz
     wyborów!
3.  Nie popadaj w panikę, byle kto (koleś zupełnie nie w twoim typie), nie jest lepszy niz nikt!
4.  Nie czekaj na superkolesia! Daj szansę temu miłemu przecietniakowi. Może sie podniesie na duchu i cię zaskoczy???
5.  Nie szukaj od razy powodów, dlaczego nie możecie być razem, tylko takich - dlaczego możecie!
6.  Jeśli nawet to nie "Ten Jedyny", zaprzyjażnij sie z nim. Może ma fajnego kumpla???:)
7.  14 lutego, a ty ciagle sama? No i co z tego? Wyluzuj, przecież jutro będzie nastepny dzień i nowi kolesie!
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

Wymowa kolorów

środa, 17 grudnia 2008 0:38
Wymowa kolorów
Biały - czystość, jasność, kontakt z wyższym poziomem świadomości
Żółty - uczucia takie jak wściekłość, zazdrość, zawiść, nienawiść, miłość, szczęście, radość
Pomarańczowy - erotyka, seksualność, łatwość w nawiązywaniu kontaktów, wrażliwość
Czerwony - agresja, siła seksualna, trzeźwe spojrzenie na świat, aktywność
Niebieski - intelekt, zdolność do ogólnego spojrzenia na problem, kreatywność, spontaniczność
Liliowy - kontakt ze sferą duchową, wartości etyczne, miłość uniwersalna
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (14) | dodaj komentarz

"Kocham Cię" w różnych językach świata

środa, 17 grudnia 2008 0:34
Przysłowie hiszpańskie mówi, że "Za wszystko płaci się pieniędzmi. Za miłość - tylko miłością." Jak wyznać miłość lub odpowiedzieć miłością w innym języku?
Po prostu: Kocham Cię


albańskim: Te dua
angielskim: I love you
arabskim: Ohiboka
bułgarskim: Obiczam te
chińskim: Wo ai ni
czeskim: Miluji te
duńskim: Jeg elsker dig
esperanto: Mi amas vin
estońskim: Mina armastan sind
filipińskim: Mahal ka ta
fińskim: Minä rakastan sinua
francuskim: Je t´aime
greckim: S´agapo
hiszpańskim: Te quiero
holenderskim: Ik houd van jou
islandzkim: Eg elska thig
irlandzkim: Taim i' ngra leat
japońskim: Watakushi wa anata o aishinasu
łacińskim: Te amo lub Vos amo
łotewskim: Es tevi milu
mongolskim: Bi czamb herte
niemieckim: Ich liebe dich
portugalskim: Te amo
rosyjskim: Ja ljublju tiebja
rumuńskim: Te jubesc
serbskim: Volim te
suahili: Nakupenda wewe
szwedzkim: Jag älskar dig
tureckim: Ben sni sviyorum
węgierskim: Szeretlek
włoskim: Ti amo
migowy polski - ręce skrzyżowane na piersiach, zaciśnięte pięści oparte na przeciwległych ramionach
Braille'a   :..:| ..:| |..-.. .::":.., :.:;
Morse'a    -.- --- ---- .- --/---. .. .
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

7 sposobów na niesamowity seks

środa, 17 grudnia 2008 0:33
1. Stopniowo wprowadź ją w nastrój
Dotykaj jej najpierw, nie zaczynaj od pocałunków. Sytuacja powinna rozwijać się stopniowo i swobodnie. Dlatego pamiętaj o grze wstępnej - dotykaj jej rąk, pleców, lekko masuj jej ramiona, a pocałunek przyjdzie jako następny, naturalny krok. Po pierwsze musisz ją podniecić.

Na początku całuj ją delikatnie, nie jak zwierzę. Pocałunek nie jest rzeczą automatyczną, lecz nadaje ton waszemu życiu seksualnemu. Podczas oceniania partnerów, kobiety często biorą pod uwagę dwie rzeczy: to jak tańczy i jak całuje. Jeśli droga do serca mężczyzny prowadzi przez żołądek, to droga do kobiecego serca zazwyczaj prowadzi przez jej usta.

Po tym jak ją pocałowałeś, powoli zwiększaj intensywność doznań. Używaj różnych pieszczot, żeby ją rozgrzać. Na początek przejedź palcami po skórze jej ramion i rąk, następnie użyj całych dłoni i powoli schodź niżej. Najpierw delikatnie ją całuj ,wręcz muskaj jej usta, później dopiero przejdź dalej i bądź bardziej namiętny. Początkowo możesz to robić w sposób kontrolowany, ale po kilku razach to będzie się działo naturalnie.

To, że dominujesz podczas seksu nie oznacza, że masz być nadgorliwy. Zachowaj zimną krew, nie bądź napalonym nastolatkiem, a przy tym czerp jak największą przyjemność. Rób to powoli, delikatnie, a zarazem stanowczo. Jeśli połączysz odpowiednią technikę z nieco wolniejszym tempem, będzie błagała o więcej.

2. Zadbaj o otoczenie
Kiedy już jesteście u ciebie, kluczową rolę niech odgrywa muzyka. Zapytaj, czy ma może jakieś szczególne życzenia. Jeśli nie, włącz smooth jazz. Ta muzyka odgrywa podobną, rozluźniającą rolę jak alkohol (oczywiście w odpowiednich dawkach). Powinieneś też zadbać o przyzwoity sprzęt audio.

Twój pokój powinien by urządzony stylowo, to powinno być miłe i ciepłe miejsce. Zadbaj o zdjęcia w ramkach i nastrojowe oświetlenie. Kobiety zwracają uwagę na takie rzeczy.

3. Dojdź do wprawy w pewny technikach
Zawsze dobrze jest coś w zanadrzu coś nietypowego, ale pamiętaj, że sprawdzone rzeczy też działają. Zwracaj szczególną uwagę na takie miejsca erotogenne, jak wewnętrzna strona uda czy uszy. Bądź w tym mistrzem. Nawet jeśli kobieta spodziewa się, że zaraz do tego przejdziesz, jeśli zrobisz to dobrze, nie będzie mogła się oprzeć.

Większość z nas słyszała, że im wolniej tym lepiej i według mnie, jest w tym wiele prawdy. Kobieta uwielbia, gdy powoli zataczasz w niej kółka, to pobudza dodatkowo łechtaczkę. Po prostu wprawcie się we własny rytm. Możesz zawsze przejść do głębszych ruchów i co jakiś czas zwiększać tempo. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, dostrzegają różnicę między ostrym a zbyt ostrym seksem.

4. Naucz się oralnych sztuczek
Podejdź do tego z dystansem. Najważniejszym zwrotem w tej kwestii jest sytuacja, kiedy zaczynasz stymulować jej łechtaczką. Zacznij od ust, szyi, pleców, następnie zajmij do wzgórkiem łonowym, wargami sromowymi, a dopiero wtedy, po kilku minutach przejdź do sedna.

Kiedy będziecie to robić od tyłu, i kiedy będziesz już dochodził, na chwilę przestań, schyl się lub wejdź pod nią i zacznij lizać jej łechtaczkę. Dzięki temu oboje osiągniecie orgazm w tym samym czasie. Możesz jej pokazać, że jej przyjemność jest dla ciebie również ważna. Wielu facetów o tym zapomina.

5. Miej nad wszystkim kontrolę
Przejmij kontrolę, to ty stworzyłeś nastrój, skupiłeś się na pocałunkach, zrobi dla ciebie to wszystko czego zechcesz.

Zmieniaj pozycje, bądź zawsze pełen pomysłów. Pamiętaj jednak, żeby nie robić tego za często, to może zabić moment uniesienia. Kobiety często dochodzą, gdy utrzymacie pewien rytm, podobnie z resztą jak mężczyźni.

Jeśli będziesz zwracał uwagę na jej miejsca erotogenne, pomyśli, że chcesz jej sprawi przyjemność. Dlatego będzie chciała ci się podobnie odwdzięczyć.

6. Doprowadź ją do orgazmu
Spraw, żeby czuła się spełniona. Daj jej to, czego chce. Możesz to zrobić przed tym lub po tym, jak sam dojdziesz. Jednak, jeśli zrobisz to wcześniej, na pewno będzie bardziej zadowolona, a ty będziesz miał czas na to, żeby ochłonąć.

Możesz to zrobić oralnie lub palcem, w tym samym czasie obdarowując pocałunkami inne części jej ciała. Zawsze miej tego asa w rękawie. To szybki i efektywny sposób, żeby doprowadzić ją na szczyt. Kobiety mogą odczuwać wielokrotny orgazm. Pamiętaj o tym, a na pewno wróci do twojego łóżka.

7. Niech ona doprowadzi ciebie do orgazmu
Mężczyzna zazwyczaj troszczy się o to, żeby doprowadzić kobietę do orgazmu, kobieta również powinna.

Jeśli udało ci się to osiągnąć, a ona nie jest egoistką, z przyjemnością ci się odwdzięczy. Większości kobiet sprawia to przyjemność i są chętne do spełnienia twoich życzeń. Facet lubi gdy kobieta najpierw się przed nim rozbierze a następnie przejdzie do pieszczot oralnych. Uwielbia kiedy jego nogi oplatają jej plecy i nie boi jej się o to poprosić. Woli również gdy uda kobiety ruszają się razem z jego niż pozostają nieruchome. Jeśli nie jest doświadczona w tym względzie, przekonaj ją, że wasza obopólna satysfakcja warta jest zachodu. Nie bój się prosić o to czego pragniesz, ale nie wymagaj od niej za wiele podczas pierwszej nocy razem.


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (14) | dodaj komentarz

USG (ultrasonografia)

środa, 17 grudnia 2008 0:32
USG (ultrasonografia)

Co to jest USG?
USG to metoda badania tkanek miękkich, w której wykorzystuje się fale ultradźwiękowe, czyli dźwięki niesłyszalne dla człowieka. Metoda ta należy do badań obrazowych - wynikiem badania jest obraz odzwierciedlający strukturę tkanek i narządów. Ultradźwięki wysyłane przez głowicę aparatu USG przenikają przez tkanki, odbijając się od nich. Ta sama głowica odbiera fale odbite wewnątrz ciała, a układy elektroniczne przetwarzają je na obraz widoczny na ekranie.

USG najczęściej wykorzystuje się do oceny tkanek miękkich jamy brzusznej (USG brzucha: wątroba, nerki, śledziona, trzustka, przestrzeń zaotrzewnowa), miednicy (USG ginekologiczne: pochwa, macica, przydatki), szyi (tarczyca, węzły chłonne, naczynia krwionośne), układu ruchu (mięśnie, ścięgna, stawy). USG serca nosi nazwę echokardiografii. USG jest niezwykle przydatne w ocenie płodu i łożyska, dlatego badanie to należy do rutynowych elementów opieki położniczej.

Badanie USG jest niebolesne i całkowicie bezpieczne. Ze względu na niezbadany wpływ fal ultradźwiękowych na płód nie zaleca się jednak nadmiernie częstego wykonywania tego badania u kobiet w ciąży. Twarde tkanki, takie jak kości, odbijają całość wysłanej fali, zasłaniając położone w głębi narządy, które są niewidoczne. Nie można więc wykonać badania USG mózgu otoczonego całkowicie kośćmi czaszki. Wyjątek stanowią niemowlęta, u których możliwe jest wykonanie USG mózgu przez niezarośnięte otwory ciemiączek. U większości chorych wykonanie USG nie wymaga specjalnych przygotowań. Jedynie w przypadku USG brzucha chory powinien pozostawać na czczo przynajmniej 12 godzin; zaleca się także preparaty zmniejszające ilość gazów w jelitach.

USG dopochwowe wykonuje się innego rodzaju sondą - podłużną, grubości palca, którą wkłada się na kilka centymetrów do pochwy. Na sondę zakłada się jednorazowe osłonki zwilżone żelem. Badanie nie jest bolesne, można je porównać do zakładania wziernika przy badaniu ginekologicznym. Sonda dopochwowa pozwala dużo dokładniej niż zwykłe USG ocenić strukturę trzonu, szyjki i wnętrza macicy, a także jajniki i ich okolicę. Badanie to jest niezwykle przydatne przy wszelkich zaburzeniach ginekologicznych, a także do oceny wczesnej, kilkutygodniowej ciąży. Do badania przez pochwę nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać w przeciwieństwie do tradycyjnego badania przez brzuch, które wymaga dużego wypełnienia pęcherza moczowego. We wszystkich dobrze wyposażonych ośrodkach przy ocenie narządu rodnego badanie dopochwowe wyparło już mniej dokładne badanie przez brzuch.

Ciąża 33 tydzień
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (13) | dodaj komentarz

Objawy ciąży

środa, 17 grudnia 2008 0:30
Objawy ciąży
Bardzo często kobieta zauważa tzw. pierwsze objawy ciąży. Jednak najczęściej takie symptomy są fałszywym alarmem. Większość objawów ciąży można zaobserwować dopiero po kilku tygodniach. Sugerowanie się objawami, które zostały zaobserwowane w pierwszych dniach od domniemanego zapłodnienia, jest niepotrzebnym podsycaniem emocji.

Subiektywne pierwsze objawy ciąży (odczuwane przez kobiety)

 Symptomem, który najczęściej powoduje niepokój jest zatrzymanie krwawienia miesiączkowego. Jest to niepokojący objaw szczególnie u kobiet z regularnymi dotąd cyklami. Jednak należy pamiętać, że spóźniająca się miesiączka nie jest wystarczającym powodem, aby sadzić, iż doszło do zapłodnienia. Miesiączka może się spóźniać z wielu powodów: stres, alkohol, leki, przeziębienie, zmiana klimatu, nieregularny tryb życia, brak snu, długa mecząca podróż.

Jeden, dwa cykle w roku mogą się zdarzyć bezowulacyjne i nie dojdzie do krwawienia. To jeszcze nie jest powód do niepokoju. Z wiekiem takich pustych cykli będzie coraz więcej. Może Cię to spotkać również w wyniku odstawienia pigułek antykoncepcyjnych lub wyjęcia spirali wewnątrzmacicznej, to się zdarza.

Należy również pamiętać, że kobieta może być w ciąży a krwawienia mogą występować. Zdarza się nawet, ze około 11 - 12 dnia od zapłodnienia dochodzi do drobnego krwawienia z dróg rodnych (sugerującego krwawienie miesiączkowe), które może być mylące dla określenia terminu porodu. Niektóre kobiety miewają po zapłodnieniu trzy, nawet cztery krwawienia w terminach przypadających na okres menstruacji.

Do częstych objawów odczuwanych przez kobiety należą również: nudności, wymioty, ślinotok, zgaga. Występują głównie rano, choć czasami dokuczają przez cały dzień. Nudności i wymioty występują od 6.-8. tygodnia i zazwyczaj trwają do 12.-14. tygodnia ciąży. Należy podkreślić, że wymioty i nudności nie są symptomami ciąży w pierwszych dniach po zapłodnieniu. Występują dopiero po 6 tygodniu. Najbardziej narażone są na nie kobiety, które spodziewają się dziecka po raz pierwszy, te u których rozwija się ciąża mnoga oraz kobiety bardzo wyczulone na zapachy.

Mogą się również pojawić wzdęcia brzucha oraz nadmierna męczliwość i senność, zwłaszcza w godzinach popołudniowych. Może pojawić się także zgaga - spowodowana cofaniem się treści żołądkowej, a czasem także dwunastniczej, do przełyku. Inne objawy subiektywne to: zmiany samopoczucia; przede wszystkim: zmęczenie, drażliwość, nadpobudliwość, bolesność gruczołów piersiowych od 6. tygodnia ciąży.

U niektórych kobiet w pierwszych tygodniach ciąży pojawiają się przebarwienia skórne - na wargach sromowych, brodawkach, linii biegnącej od pępka do spojenia łonowego, mogą pojawić się także przebarwienia na twarzy.

Objawy prawdopodobne
Powyższe objawy w żadnym wypadku nie mogą dać pewności, ze kobieta jest w ciąży. Istnieją objawy, które są bardziej prawdopodobne. Należy do nich przede wszystkim podwyższona podstawowa temperatura ciała (ponad 37°C), utrzymująca się przez minimum 2-3 tygodnie po owulacji. Jest to związane z tym, iż zwiększa się ilość progesteronu odpowiedzialnego za podtrzymanie ciąży w pierwszych tygodniach. Potem tę funkcję przejmuje łożysko.

Do innych prawdopodobnych objawów ciąży należą zmiany w gruczołach piersiowych - powiększenie, obrzmienie, wzrost napięcia, poszerzenie naczyń żylnych widocznych pod skórą, przebarwienie brodawek i obwódek piersiowych. Około ósmego tygodnia piersi stają się bardziej wrażliwe, bolesne, staję się także pełniejsze, a dookoła brodawek powstają niewielkie guzki, które są ujściami gruczołów łojowych.

Pojawiają się również nowe rozstępy skórne - najwyraźniejsze umiejscowione na brzuchu, na bocznych powierzchniach pośladków i zewnętrznych powierzchniach ud.

Charakterystyczne są zmiany w narządach płciowych, które stwierdza lekarz w trakcie badania ginekologicznego. Na początku ciąży zmieniają się też narządy płciowe, stają się sine i "rozpulchnione". W ósmym tygodniu ciąży macica jest już powiększona mniej więcej do rozmiaru pomarańczy. Dziecko ma ok. 4,5 cm.

Objawy pewne
Należy zdawać sobie sprawę, że w pierwszych dniach ciąży kobieta bez wizyty u lekarza nigdy nie może być pewna czy jest w ciąży. Ważną i pomocną rolę spełnia tutaj test ciążowy. Nie dają one 100% pewności, jednak ich skuteczność jest bardzo wysoka. Należy stosować je w zgodzie z instrukcją i w określonym czasie od owulacji. Najwcześniejsze wykrywają ciążę już po około tygodniu od zapłodnienia. Aby uzyskać pewność, warto jednak poczekać na termin spodziewanej miesiączki, czyli właściwą dla każdej kobiety liczbę dni po owulacji.

Jeśli kobieta chce mieć pewność 100% musi udać się do lekarza ginekologa. Lekarz analizując zmiany w narządach rodnych i odpowiednich badaniach stwierdzi lub wykluczy ciąże. Niestety za pomocą ultrasonografii (USG) potwierdzić pewnie ciąże można dopiero w 5 tygodniu. Istnieje możliwość wysłuchania rytmu serca dziecka najczęściej za pomocą ultradźwiękowego dekodera. Matka może sama pewnie zaobserwować objawy ciąży (ruchy dziecka) dopiero od około 20 tygodniach.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (12) | dodaj komentarz

U GINEKOLOGA

środa, 17 grudnia 2008 0:29
Jak się przygotować ?
Jeśli idzie się samemu do lekarza, należy dowiedzieć się od mamy, jakie choroby przechodziło się w dzieciństwie. Zapisać datę pierwszą i ostatniej miesiączki, Zabrać kalendarzyk miesiączki.. Najlepszym terminem do badania kontrolnego jest czas między dwoma krwawieniami - brzuch jest wtedy najbardziej rozluźniony. Badanie na krótko przed okresem jest często bardziej nieprzyjemne, a w czasie menstruacji lekarz nie będzie mógł dokładnie ocenić stanu szyjki macicy lub błony śluzowej w pochwie.

Kiedy konieczne jest badanie ginekologiczne?

Dojrzewanie nie jest jeszcze powodem do badania ginekologicznego. Ale w najbliższych latach będzie ono konieczne. Warto wiedzieć kiedy badanie jest konieczne:

* Gdy cykl "szwankuje" - na przykład w wieku 16 lat nie ma jeszcze menstruacji. Albo menstruacja była wprawdzie przez kilka miesięcy regularna, potem jednak zupełnie zanikła lub pojawiała się w zbyt krótkich odstępach czasu. Również bardzo silne skurcze lub bóle są powodem, by zasięgnąć rady lekarza.

* Bóle brzucha: u bardzo młodych dziewcząt typowe choroby kobiece występują wprawdzie rzadko, lecz nie można ich całkowicie wkluczyć. Wraz z wytwarzaniem hormonów żeńskich mogą powstać mięśniaki macicy lub cysty na jajnikach. Zupełnie niezależne od wieku są zapalenia jajowodów lub infekcje pochwy (upławy) wywołane przez grzyby lub bakterie. Przy takich dolegliwościach powinnaś zwrócić się do ginekologa, a nie do pediatry czy internisty.

* Gdy potrzebna jest informacja - na przykład stosunek seksualny sprawia ból.

* Gdy potrzebne są środki antykoncepcyjne (pigułki, kapturek).

* Nie należy zwlekać z wizytą także wtedy, gdy istnieje obawa zajścia w ciążę lub wynik testu jest pozytywny.

PRZEBIEG TYPOWEJ WIZYTY U GINEKOLOGA

Choć rozmowa w gabinecie ginekologicznym może powodować wstyd, skrępowanie lub inne nieprzyjemne odczucia i skojarzenia, pamiętaj, że jest to jedyna metoda, by ustrzec się przed tak podstępnymi chorobami, jak nowotwór szyjki macicy (który uleczalny jest jedynie we wczesnym stadium), a także dać sobie szansę wyleczenia z chorób przenoszonych drogą płciową i innych dokuczliwych "kobiecych" przypadłości takich jak: bolesne miesiączki, nadmierne owłosienie, kłopoty z cerą a nawet obniżony nastrój i ociężałość. Stan zdrowia Twoich narządów płciowych wpływa zarówno na Twoje życie seksualne, jak na Twoją płodność i ogólne samopoczucie!

* Lekarz na początku wizyty krótko porozmawia z Tobą i poprosi, żebyś rozebrała się do połowy i usiadła na fotelu. Jeśli to Twoja pierwsza wizyta koniecznie mu o to powiedz!

* Jeśli czujesz silny opór - powiedz o tym, lekarz na pierwszej wizycie, w ramach "oswajania" może zrobić Ci USG jamy brzusznej oraz zbadać piersi, a na pełne badanie umówić się w najbliższym czasie.

* Po sprawdzeniu budowy anatomicznej i stanu warg sromowych większych i mniejszych, wejścia do pochwy i ujścia cewki moczowej lekarz włoży jeden lub dwa palce do pochwy (w rękawiczce jednorazowej), a drugą rękę położy na brzuchu - pozwoli mu to na zbadanie jajników i macicy.

* Jeśli jesteś dziewicą, możesz poprosić o USG jamy brzusznej i mieć podobne badanie do opisanego powyżej, tylko przez odbyt, a nie pochwę. Jest również wykonywane w rękawiczce i bezbolesne. Przy okazji lekarz może Ci powiedzieć, jak wygląda Twoja błona dziewicza (czy jest cieniutka czy grubsza, z licznymi małymi otworkami czy jednym, dwoma większymi), żebyś mogła się przygotować psychicznie do defloracji (przerwania błony dziewiczej) "na przyszłość".

* Jeśli inicjację masz już za sobą, lekarz może zaproponować USG jamy brzusznej z wykorzystaniem głowicy, na którą nakłada prezerwatywę, smaruje ją specjalnym żelem i umieszcza w pochwie. Głowica przekazuje obraz wewnętrznych narządów płciowych na ekran monitora. Badanie to pozwala z dużą precyzją obserwować zmiany dokonujące się w czasie cyklu miesięcznego np. przyrost endometrium (wyściółki ściany macicy), jajeczkowanie i wzrost pęcherzyka jajnikowego (bardzo ważne przy problemach w zajściu w ciążę) oraz wykrywać obecność torbieli jajników oraz mięśniaków macicy (nienowotworowych guzów).

* Do pobrania tzw. wymazu, kolejnego etapu badania, niezbędne jest rozszerzenie pochwy. Ginekolog za pomocą wziernika (małe urządzenie przypominające chwytaczkę do kawałków tortu) lekko rozszerza pochwę, ogląda jej wnętrze i szyjkę macicy, a potem małą drewnianą szpatułką pobiera z dwóch miejsc próbki złuszczonego nabłonka szyjki macicy wraz ze śluzem. Każdą próbkę przenosi się na osobne szkiełko, utrwala specjalnym płynem i przekazuje do laboratorium. Wynik cytologii jest zazwyczaj gotowy po trzech, czterech dniach. Zbadanie wymazu umożliwia wykrycie zmian patologicznych długo wcześniej, zanim staną się widoczne. Wyniki otrzymuje się po kilku dniach.

Badanie cytologiczne ma na celu wykrycie zmian przedrakowych. Patolog sprawdza czy w komórkach nie ma widocznych nieprawidłowych zmian. Kobiety po 18 roku życia prowadzące życie seksualne powinny wykonywać to badanie raz w roku, najrzadziej co 3 lata.

W Polsce jest stosowana następująca klasyfikacja mikroskopowych obrazów cytologicznych:
I grupa - rozmaz zawiera prawidłowe komórki, kobieta jest idealnie zdrowa;
II grupa - obok komórek prawidłowych występują komórki zmienione zapalnie, ale nie przekraczają normy;
III grupa - również znajdują się komórki zmienione zapalnie w większej ilości i wskazane jest leczenie;
IV grupa - obecna jest niewielka ilość komórek nowotworowych i krwinki czerwone. Leczenie jest niezbędne;
V - rozmaz zawiera liczne komórki nowotworowe i krwinki czerwone. Leczenie jest konieczne.


* Ginekolog powinien też przeprowadzić badanie piersi kobiety, podczas którego, dotykając ich ręką sprawdza, czy nie ma w nich guzów i torbieli. Jeśli tego nie zrobi, nie wstydź się o to upomnieć! Poproś również o instrukcję jak samodzielnie badać piersi.

Od 20 roku życia powinnaś raz w miesiącu wykonywać samobadanie piersi. Wykonujesz je palpacyjnie (dotykając ręką piersi, masując ją i szukając zgrubień oraz zmian w jej tkance), najlepiej w tydzień po ostatnim dniu miesiączki. Jeśli wyczuwasz jakieś zgrubienia zgłoś się na konsultację do ginekologa!

* Zdjęcie rentgenowskie piersi tzw. badanie mammograficzne, zaleca się kobietom po 50. roku co rok, a młodszym, jeśli wyczuwają jakieś zmiany w piersiach. W przypadku potwierdzenia tych zmian, lekarz kieruje pacjentkę na dodatkowe badanie -biopsję (pobranie wycinka tkanki).

* Po badaniu lekarz rozmawia o diagnozie, metodach antykoncepcji i chorobach przenoszonych drogą płciową. W razie potrzeby przepisuje leki. Z reguły umawia się na odbiór wyników badań i do tego uzależnia termin kolejnej wizyty.

Typowe krzesło ginekologiczne:


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (14) | dodaj komentarz

Chomiki syryjskie

środa, 17 grudnia 2008 0:28
Chomik syryjski


(Mesocricetus auratus) - gatunek chomika żyjący dziko, a także hodowany jako zwierzę domowe.

Wygląd
Chomik syryjski - ubarwienie Ciało chomika syryjskiego jest walcowate, osiąga długość 15 – 18 cm i wagę 80 - 150 g. Ogon osiąga rozmiary 1,2 – 2 cm. Nogi ma krótkie, silne i przystosowane do długich biegów. Łapy są nieowłosione, przednie mają 4 wykształcone palce, kciuk jest zredukowany do małego wyrostka. Tylne łapy mają 5 palców i wyposażone są w zgrubienia na podeszwach ułatwiające wspinanie się. Chomiki posiadają krótkie nieowłosione ogony, swym kształtem zbliżone do ogona niedźwiedzia. Charakterystyczną cechą są torby policzkowe, służące przede wszystkim do gromadzenia i transportu pokarmu. Chomik może ich użyć także do przenoszenia młodych, a gdy wypełni je powietrzem, do utrzymania się na wodzie. Chomiki oznaczają terytorium za pomocą gruczołów zapachowych, u chomika syryjskiego położone są one na bokach ciała w pobliżu tylnych odnóży. Chomiki maja duże wypukłe oczy, charakterystyczne dla zwierząt aktywnych o zmierzchu i nocą. W dzień nie widzą zbyt ostro. Podczas poszukiwania pożywienia posługują się świetnym węchem, który służy im także do oceny jakości pokarmu. Chomiki mają bardzo dobry słuch. Słyszenie ułatwiają duże i dobrze rozwinięte małżowiny uszne, które podczas snu zwierzę kuli i przyciska, aby ciasno przylegały do głowy. Chomikowi w orientacji pomagają wibrysy - długie włosy czuciowe. Chomiki, jak wszystkie gryzonie, posiadają bezkorzeniowe, stale rosnące siekacze. Serce chomika wykonuje około 75 uderzeń na minutę, a temperatura jego ciała osiąga 36,3 – 37,5°C. Może posiadać krótką, rzadziej długą sierść.

Tryb życia
Chomiki aktywne są głównie nocą. Prowadzą bardzo aktywny tryb życia, przemierzają duże odległości w poszukiwaniu pokarmu. Dorosłe chomiki syryjskie są samotnikami, tylko młode, które razem dorastały tolerują się w wieku dorosłym. Chomiki syryjskie biegają wolniej bardziej wydłużając tułów od innych gatunków. Gdy temperatura otoczenia spadnie poniżej 6°C chomik zapada w stan hibernacji, jest to sen zimowy. Ale gdy temperatura wzrasta powyżej 37 - 38°C zwierzę zapada w sen letni - nazywany estywacją. Chomiki na wolności wykopują nory z tunelami i komorami przeznaczonymi na legowisko, magazyn pokarmu (może zebrać nawet do 16 kg) oraz na "toaletę". Długość nory dochodzi do 2 metrów.

Rozród
Ruja u samicy chomika syryjskiego powtarza się regularnie co 4 - 6 dni. Zaloty chomików przypominają walkę. Zwierzęta ścigają się i szamocą, w końcu zaczynają się obwąchiwać i lizać nawzajem, po czym dochodzi do kopulacji. W krótkim czasie dochodzi do następnych zbliżeń, aż do momentu, gdy popęd samicy osłabnie i przegoni ona samca. Jeśli samiec nie ma drogi ucieczki, to samica w obronie przyszłego potomstwa potrafi nawet zabić partnera. Ciąża trwa 16-20 dni, a w miocie jest 3-12 młodych, chociaż są mioty liczące nawet 14 osesków. Poród za względu na małe rozmiary młodych ma łagodny przebieg. Samica, aby zapobiec skażeniu gniazda zjada młode, które urodzą się martwe. Młode rodzą się nagie i ślepe. Samica przegryza pępowinę, po czym dokładnie wylizuje i masuje nowo narodzone potomstwo, co pomaga usprawnić krążenie krwi. Matka karmi młode leżąc na nich. Po około 2 tygodniach młodym rośnie pierwsza sierść, a po 4 tygodniach wychodzą z gniazda. Młode rosną bardzo szybko. Trzeciego dnia po urodzeniu wyodrębnia się już pigmentacja skóry. Piątego dnia pojawia się delikatny meszek pokrywający ciało, jednak brzuch pozostaje jeszcze przez pewien czas nagi. Po ośmiu dniach u młodych samic widać już sutki. Po 15 dniach następuje otwarcie oczu. Chomiki bawią się ze sobą i same już dbają o higienę ciała. Zaczynają korzystać z miejsca przeznaczonego na toaletę. Na 1 - 2 tygodnie przed zakończeniem okresu ssania stają się bardzo aktywne ruchowo. W trzecim tygodniu życia zostają odstawione od piersi. Przez jakiś czas pozostają jeszcze przy matce. Samce osiągają dojrzałość płciową w wieku 60 dni, samice – w wieku 30 dni. Pierwsza kopulacja następuje zazwyczaj w 12 – 14 tygodniu życia. Chomiki są całkowicie wyrośnięte w wieku trzech miesięcy. Przeciętna długość życia wynosi 18 miesięcy, choć w niewoli mogą dożyć nawet 5 lat.

JADŁOSPIS
Właściwa pielęgnacja zwierzęcia to między innymi właściwe żywienie. Decyduje ono w dużej mierze o tym, czy nasz podopieczny będzie zdrowy i jak długo będzie żył. Sprawą najważniejszą jest urozmaicenie jadłospisu chomika.
Żywnośc gotowa
W sklepach zoologicznych można kupic specjalny pokarm dla chomików, skłądający się przede wszystkim z nasion rozmaitych zbóż. W ciągu wielu lat hodowli chomików zauważyć można ,że nasze chomiki syryjskie nie zaakceptują gotowego pokarmu w całości. Wybierają z niego pewne składniki, inne zaś zostawiają.Dlatego też warto samemu przygotowac mieszankę dla naszych zwierzaków.Chomiki żyjące na wolności mają bardzo urozmaicony jadłospis, zależny między innymi od pory roku. Gotowy pokarm, sporządzony zgodnie z normami oprawcowanymi przez specjalistów, zawiera wprawdzie wszystkie niezbędne chomikowi składniki odżywcze, jednak stałe jego podawanie dla zwierząt jest monotonne. Lubią one, tak jak i my, zjeśc od czasu do czasu coś nowego, podobnie jak my cenią niespodzianki w tej dziedzinie.
Sami sporządzamy mieszankę

Zalecane jest dawanie zawsze tych samych składników, jednak w różnej ilości i w różnych kompozycjach :
* ziarna słonecznika
*kukurydza
*suchy groch
*suszony makaron
*pelety dla królików
*rodzynki
*orzeszki ziemne
*ziarna szyszek
*orzeczy laskowe
*płatki kukurydziane
*płatki owsiane
*kolby prosa (chomiki karłowate)
*pokruszone suchary
*suchy ,podkruszony chleb

Chomiki nie są prawdziwymi wegeterianami i potrzebują też niewielkiej ilości białka zwierzęcego. Przy komponowaniu mieszanki musimy wziąć pod uwagę preferencje gatunkowe. Na przykład chomiki karłowate wolą bardziej delikatne nasiona niż ich syryjscy kuzyni.Szczególnie chomik Roborowskiego ma wyjątkowo wrażliwe podniebienie i na wolności uznaje przede wszystkim nasionka traw. Chomiki syryjskie lubią pokarm mniej rozdrobniony. Zbyt duża ilośc niektórych składników może prowadzić do otłuszczenia ,a nawet zaburzeń pokarmowych. Odnosi się to przede wszystkim do orzechów laskowych, ziaren słonecznika i rodzynek.Mogą byc one podawane tylko sporadycznie, jako smakołyki. Nie powinniśmy zapominać o gałązkach do obgryzania. Chomik ma, jak wszystkie gryzonie, zęby bezkorzeniowe, stale rosnące. Musi miec możliwośc ich ścierania.Gdy żywi się przede wszystkim miękkim pokarmem może miec kłopoty z gryzieniem, gdy dochodzi u niego do przerostu zębów. Aby tego uniknąc, podawajmy chomikowi suchary i czarny gruboziarnisty chleb.

 
Podziel się
oceń
5
2

komentarze (9) | dodaj komentarz

Chomiki Dżungarskie

środa, 17 grudnia 2008 0:23
Chomik dżungarski(łac. Phodopus sungorus) podobnie jak chiński jest chomikiem karłowatym i ma na grzbiecie pręgę. Jest jednak bardziej zaokrąglony od chomika chińskiego i znacznie mniejszy od chomika syryjskiego. Długość ciała chomika dżungarskiego wynosi do 9 cm, ciężar ciała 30-40g.Grzbiet jest jasnopopielaty z zaznaczoną ciemną pręgą biegnącą od czoła do nasady króciutkiego ogonka, spód zawsze jest jaśniejszy od grzbietu. W naturalnym środowisku chomik ten przybiera w okresie letnim ciemniejsze barwy futerka - grzbiet jest szary a brzuszek biały. Zimą futro bardzo jaśnieje. Trzymany w domu, przez cały rok jest maści szarej.

Naturalne środowisko dżungarków to stepy i tundry Syberii Zachodniej. Tam sobie żyją wesoło na wolności nie zapadając w sen zimowy i wykazując dużą aktywność przez cały rok.

Chomik dżungarski jest bardzo żywym, lecz nerwowy zwierzątkiem, przez co trudniej się oswaja. Za to jest łatwy w hodowli – polecany początkującym. W przeciwieństwie do chomika syryjskiego, chomiki dżungarskie są bardzo przyjazne. Żyją w grupach. Można je trzymać razem, pod warunkiem, że są do siebie przyzwyczajone od wczesnego dzieciństwa, czyli pochodzą z jednego miotu i nigdy nie były rozłączone. Znakiem cechującym grupę jest zapach. Chomiki należące do innej grupy są po prostu zwalczane.

Płodność dżungarków jest stosunkowo wysoka. Samica w ciągu roku rodzi 3 do 7 razy przeciętnie 4 do 7 młodych. Ciąża trwa 21 dni. Chomiki osiągają dojrzałość płciową po upływie 1 - 2 miesięcy. Chomik dżungarski żyje w niewoli do 3 lat.

Żywienie chomika
Chomiki są zwierzętami wszystkożernymi. Oprócz ziarna, które jest podstawowym daniem, chętnie jedzą jabłka, marchew, biały i żółty ser, rzepę, szpinak, orzechy, seler oraz inne warzywa i owoce a także pieczywo (najlepiej wysuszone). Chomik powinien dostawać przede wszystkim pokarm roślinny z niewielkim dodatkiem produktów pochodzenia zwierzęcego. Należy podawać małe porcje, o temperaturze pokojowej.

Podstawą dobrej pielęgnacji jest między innymi właściwie żywienie. Pokarm podawany chomikowi nie może być przeterminowany, spleśniały czy zanieczyszczony np. odchodami zwierząt lub nasionami trujących roślin. Nie mogą to być również resztki obiadu, którego nie zjedliśmy. Każda rzecz musi być dokładnie umyta i osuszona. Nawet nieznaczna ilość toksyn może okazać się zabójcza dla małego gryzonia.

Sposób żywienia decyduje w dużej mierze o tym, czy zwierzątko będzie zdrowe i jak długo będzie żyło .

Pokarm można kupić już gotowy w sklepie zoologicznym lub samemu przygotować mieszankę.

Pokarmy dla chomików kupowane w sklepie składają się przede wszystkim z nasion różnych zbóż, mają skład dobrany do potrzeb chomika, często wzbogacone w potrzebne witaminy niezbędne do prawidłowego rozwoju. Są to przede wszystkim witaminy D i E.

 Można również samemu przyrządzać pokarm dla chomików pamiętając o tym, że nie wszystkie ziarna są jednakowo lubiane. Najbardziej smaczne są ziarna pszenicy, żyta, owsa i prosa oraz nasiona słonecznika i dyni. Można tworzyć różnorodne kompozycje używając różnych składników w różnych proporcjach – jednak tak, żeby ogólna ilość przygotowanego pokarmu była zawsze taka sama. Mieszanki można tworzyć dodatkowo z: kukurydzy, pokarmu dla papużek falistych (dla chomików karłowatych), nasiona lnu, rodzynki, suszony makaron, orzeszki ziemne, orzechy laskowe, płatki kukurydziane, owsiane, kolby prosa, sucharki, suchy chleb (kawałki).

Najważniejsze jest urozmaicenie jadłospisu chomika. Chomiki na wolności, mają bardzo urozmaicony jadłospis, zależny również od pór roku. Lubią od czasem dostać coś nowego i smacznego do jedzenia. Do dodatkowych produktów najchętniej jedzonych przez chomiki i zdrowych należą:

OWOCE:
jabłka (nie powinny być kwaśne), gruszki, banany i w niewielkich ilościach truskawki, maliny, wiśnie, czereśnie

WARZYWA
: marchewka, pomidory, ogórki, selery, cukinia, kalarepka, dynia, cykoria, pietruszka (dla chomików karłowatych), rzodkiewki.

UWAGA na nowalijki – w okresie zimowo-wiosennym mogą być spryskiwane bardzo szkodliwymi środkami chemicznymi i dlatego w tym okresie należy bardzo ograniczyć żywienie chomików warzywami.

POKARM ZAWIERAJĄCY BIAŁKO:
niewielkiej ilości białka zwierzęcego – gotowy pokarm dla psów, siekane chude mięso lub owady (mączniki, chrząszcze, świerszcze i szarańcze – do kupienia w sklepach zoologicznych) . Zamiast tego w zupełności wystarczy kawałek białego lub żółtego sera, chudy twarożek czy jogurt, może być również śmietana.

Pokarm należy wsypywać do karmidełka w takiej ilości, aby wystarczył na jeden dzień. Chomik przenoszą pokarm w okolice legowiska, tam go sobie gromadzą. Z tego powodu codziennie należy kontrolować legowisko i usuwać zepsute lub spleśniałe zapasy. Aby nie wzbudzać w chomiku uczucia zagrożenia – nie powinniśmy usuwać wszystkich zapasów na raz.

Pamiętajmy, że po zakupie jadłospis chomika należy urozmaicać stopniowo. Nie zmieniaj więc jego diety zbyt raptownie. Zwierzę przyzwyczajone w do ziarna, może się rozchorować, gdy nagle zacznie dostawać wiele nowych rzeczy. Przez pierwszy tydzień po zakupie powinien być żywiony podobnie jak w sklepie.

Chomik podobnie jak inne gryzonie posiada zęby bez korzeniowe, czyli stale rosnące. Musi mieć możliwość ich ścierania. Gdy żywi się głównie miękkim pokarmem, może dojść do przerostu zębów a to spowoduje kłopoty z gryzieniem. Aby tego uniknąć, podawajmy chomikowi suchary, dobrze wysuszony kawałek chleba lub bułki. W sklepach zoologicznych można dostać specjalne kolby nadające się świetnie do tego celu.

Nie powinnyśmy zapomnieć również o gałązkach do obgryzania. Co jakiś czas podarujmy naszym pupilkom gałązki z liśćmi. Najlepsze są gałęzie z wierzby, buku, leszczyny i drzew owocowych. Chomiki lubią nie tylko liście i pączki, ale również korę.

Można również podawać chomikowi specjalne witaminy, które można nabyć u weterynarza lub w sklepie zoologicznym. Nie można karmić chomików: sałatą (w obecnych czasach jest bardziej szkodliwa niż wartościowa z powodu zawartości dużych ilości pestycydów), ziemniakami, cebulą, kapustą, fasolą, cytrusami i owocami kiwi oraz ziarnami roślin strączkowych (groch, fasola, soja). Chomik nie powinien również dostawać żadnych resztek ze stołu ani słodyczy a także roślin zbieranych w pobliżu dużych ulic czy okolic zanieczyszczonych.PICIE
Oprócz jedzenia, chomiki muszą mieć przez cały czas dostępną do picia świeżą wodę (dobrze, gdy będzie przegotowna i ochłodzona), pomimo, że mało piją a niektórym wystarcza woda zawarta w owocach. Można również dawać chomikom mleko. Jest to wskazane szczególnie dla samic w ciąży i karmiących młode.

Jak żywić samiczki ciężarne i samiczki karmiące swoje młode?

Samice spodziewające się potomstwa oraz samice karmiące powinny otrzymywać o 1/3 pożywienia więcej. Pokarm powinien być wzbogacony w białko, fosfor i wapń. Podajemy więc więcej białego sera, mleka (w proszku albo świeże) oraz larwy mieczaków - w przypadku niedoboru białka samiczka może pożreć swoje młode.

Chomik Norek... tutaj ma miesiąc


Mowa ciała chomika
- zachowania

Wszystko w porządku:
* Zbiera materiał na gniazdo – samiczka będzie miała młode, należy ją zostawić w spokoju
* Ziewa - jest śpiący i czuje się bezpieczny
* Myje się, je, jest wesoły i żywy - czuje się dobrze
* Staje na 2 łapkach - odkrył coś ciekawego
* Czołganie się - niepewność, obawa
Zainteresuj się mną:
* Chomik chudnie i jest otępiały - jest chory lub stary
* Jest zobojętniały na otoczenie, otępiały – nudzi się (potrzebuj rozrywki) lub jest chory
* Drapie się intensywnie - infekcja skórna lub alergia
* Bezskutecznie próbuje opróżnić torebkę – ma zapchaną torebkę
* Ma łzawiące lub sklejone oko lub oczy - infekcja oka
* Kicha - alergia lub przeziębienie
Boję się – zostaw mnie:

* Kładzie się na grzbiet i pokazuje zęby - boji się, stosuje obronę
* Ucieka w trakcie głaskania - ma dość
* Jest zdenerwowany - za dużo jest noszony i głaskany lub jeszcze nie przyzwyczaił się do brania na ręce
* Podnoszenie obu przednich łapek - ruch obronny samca atakowanego przez samicę
* Uszy skierowane do tyłu - zmęczenie, niepewność, strach, zły humor, agresja
* Chód na sztywnych łapach z ogonkiem wzniesionym stromo w górę – strach, gest poddawania się młodych chomików, zwierzętom starszym lub silniejszym
Kiedy chomik mówi:

* Skrzeczenie – obrona lub wyrażenie dużego lęku przy zagrożeniu ze strony przeciwnika
* Parskanie – dźwięk wydawany podczas ataku, a także przez samce podczas zalotów
* Kwiki - agresja, głos towarzyszący mniejszym potyczkom (a także: proszę mnie zostawić w spokoju)
* Warczenie, mruczenie - agresja oraz głos wydawany przez samca po kopulacji
* Piszczenie - głos wydawany przez opuszczone, młode chomikiJak odróżnić samicę od samca?
Samiec chomika syryjskiego i chińskiego ma po obu stronach odbytu wyraźnie widoczne jąderka. Poza tym u samca odstęp miedzy otworami odbytowym i płciowo/moczowym na brzuchu jest znacznie większy niż u samicy. U chomików dżungarskich rozróżnienie płci jest trudniejsze. Samiec dżungarka ma między odbytem a otworem płciowym kilka sterczących włosków - samica jest tam nieowłosiona. U samicy dżungarków można w bardzo dobrym świetle zaobserwować niebieskawe obramowanie wokół pochwy. Gruczoł zapachowy na brzuchu u samców dżungarka jest nieowłosiony i wydziela brunatną wydzielinę zabarwiając brzuch. Niewyszkolonym trudno jest odróżnić obydwie płci i dlatego łatwo można się stać hodowcą wbrew woli, jeżeli trzyma się chomiki parami. Chomiki rozmnażają się bardzo szybko. Samice osiągają dojrzałość płciową w 5. lub 6. tygodniu życia. Ruja występuje w odstępach 5 do 6 dni . Ciąża u chomików syryjskich trwa 16-22 dni u karłowatych 19-22 dni. Przeciętny rzut u chomików syryjskich to 6 do 12 młodych, natomiast u chomików karłowatych 5 do 6. Młode po 3 tyg. osiągają samodzielność. W tym układzie para chomików może w ciągu roku doczekać się wielotysięcznego potomstwa. Przed rozpoczęciem hodowli chomików trzeba przede wszystkim zatroszczyć się o to co zrobić z dorosłym potomstwem.

Młode chomiczki moje i mojego chłopaka (jego bloog: http://chomcie2.bloog.pl/) :

1 doba

2 doba

4 doba

5 doba

6 doba

7 doba

8 doba

9 doba

10 dzień

11 dzień

12 dzień

13 dzień

14 dzień

15 dzień

16 dzień

17 DZIEŃ

18 dzień

19 dzień


22 dzień


23 dzień

Podziel się
oceń
74
10

komentarze (19) | dodaj komentarz

Parę moich rysunków... w tym pokolorowane na kompie...

środa, 17 grudnia 2008 0:18
     


Podziel się
oceń
3
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

Andrzejki

środa, 17 grudnia 2008 0:03
Andrzejki
dzień świętego Andrzeja, który jest patronem Szkocji, Grecji i Rosji. Święto w Polsce jest obchodzone 29 listopada (w przeddzień dnia świętego Andrzeja), zaś w Szkocji: 30 listopada. Pierwotnie tylko przez panny (dla chłopców były "katarzynki"), obecnie jest imprezą skupiającą młodzież obojga płci, tzn. kobiety i mężczyzn.

Święto pochodzące ze Szkocji, gdzie jest to święto bankowe. Tam czci się je hucznie, jedząc i pijąc.

W Polsce w czasie obchodów tego święta odbywają się wróżby na przyszłość najczęściej jest to lanie wosku na zimną wodę, często przez klucz. Ta wróżba przeznaczona jest dla wszystkich uczestników zabawy andrzejkowej.Wróżby z kartkami

Potrzebne :
długopis, kartka, poduszka
Wieczorem piszemy na karteczkach imiona chłopców. Wkładamy je pod poduszkę. Rano losujemy – takie imię będzie nosił przyszły mąż.

Wróżby z wodą i orzechami

Potrzebne:
łupiny orzecha włoskiego, małe świeczki, miska z wodą
2 świeczki zapalamy i wstawiamy do połówek łupinek od orzechów włoskich i puszczamy je na wodę myśląc o sobie i swoim ukochanym. Jeśli łupiny podpłyną do siebie – oznacza to dozgonną miłość, jeśli się oddalą – nic dobrego z tego związku nie wyniknie.

Wróżby andrzejkowe z butami

Potrzebne :
buty zdjęte z nogi
Stajemy na środku pokoju i rzucamy lewy but zdjęty z nogi za siebie. Jeśli upadnie noskiem w stronę drzwi – oznacza to szybki ślub.

Liczenie kołków w płocie lub innych przedmiotów

Chcąc odkryć stan cywilny przyszłego męża panny liczyły kołki w płocie, szczeble w drabinie, drewienka na opał przyniesione do kuchni lub inne przedmioty, powtarzając: kawaler, wdowiec, kawaler, wdowiec... przy ostatnim dowiadywały się, jakiego stanu będzie ich przyszły mąż. Wygląd ostatniego kołka miał też wywróżyć, czy ukochany będzie gruby, chudy, krzywy czy stary :-) Dziś należałoby chyba dodać jeszcze "rozwodnik" :-)

Obierki jabłka

Chcąc poznać pierwszą litere imienia ukochanego przeznaczonego przez los, należy starannie obrać jabłko, bacząc, by nie przerwać w czasie obierania skórki i by powstała jedna obierka. Należy rzucić nią za siebie przez lewe ramię i z obierzyny odczytać literę jaką utworzy upadłszy na podłogę.

WRÓŻBA Z WYKORZYSTANIEM 3 TALERZY
Pod talerzami leżą: obrączka, listek, różaniec. Nauczyciel za każdym razem „tasuje” talerze. Wylosowany symbol oznacza:
Obrączka- rychłe zamążpójście,
Listek- długotrwałe panieństwo,
Różaniec- pójście do klasztoru

WRÓŻBA Z WYKORZYSTANIEM 5 TALERZY
Pod talerzami znajdują się: cukierek, piórko, ziarenko pieprzu, muszelka, kamyk. Każdy z rekwizytów ma swoje tajemnicze znaczenie:
Cukierek - życie słodkie i wesołe,
Piórko - życie lekkie i przyjemne,
Ziarenko pieprzu - życie pełne przygód,
Muszelka - życie na morzu lub w dalekim kraju,
Kamyk - życie pracowite i pożyteczne

WRÓŻBA Z WYKORZYSTANIEM KOŚCI DO GRY

Na podłodze lub stole zakreślamy białą kredą krąg. Rzucamy trzema kośćmi do gry lewą ręką na środku koła. Należy zachować przy tym milczenie. Sumujemy wyrzucone oczka, nie biorąc pod uwagę tych kości, które wytoczyły się poza „zaczarowany” krąg. Jeśli liczba wyrzuconych oczek wynosi:
1 Uważaj! Czekają cię jakieś niesnaski zarówno w szkole jak i w domu.
2 Możesz liczyć na miłą niespodziankę. Może wygrasz na loterii?
3 Dzięki jakiemuś zbiegowi okoliczności spełni się któreś z twoich marzeń.
4 Poznasz nową koleżankę lub kolegę.
5 Osiągniesz dokładnie to, co planowałeś.
6 Już możesz się cieszyć. Szczęście jest tuż za progiem
7 Ktoś rozpowszechnia plotki na twój temat.
8 Niestety masz pecha, ale los się jeszcze odwróci.
9 Twój sukces będzie naprawdę wspaniały
10 Przez dłuższy czas czekają cię drobne kłopoty.
11 Czeka cię długa i ciekawa podróż.
12 Wkrótce poznasz kogoś, kogo polubisz.
13 Spotka cię coś przyjemnego.
14 Twoje życzenie ma niewielkie szanse na spełnienie.
15 Możesz liczyć na długotrwały uśmiech losu
16 Postępuj ostrożnie i rozważnie, a unikniesz kłopotów.
17 Uważaj, ktoś ci chce podstawić nogę.
18 Już wkrótce czeka cię wielkie szczęście i mnóstwo pieniędzy.
 
WRÓŻENIE PRZYSZŁOŚCI Z KART KLASYCZNYCH
Potasuj karty od 6 do Asa. Następnie poproś osobę, której wróżysz o rozłożenie kart lewą ręką do siebie na trzy kupki. Zbierz wszystkie karty, rozkłóż na stole, i poproś o wybranie jednej z nich. Teraz możesz rozpocząć interpretację:
6- aby poprawić atmosferę w szkole, lepiej mniej plotkuj i mniej mów.
7- szykują się niespodzianki. Miłe lub złe. To będzie zależało od ciebie. Może ogarnąć cię nagły lęk. Nie bój się. Życie dopiero się zaczyna. Ciesz się tym co masz.
8- Ostatnio niezbyt dobrze ci się wiodło w szkole, ale nie poddawaj się. Koniec kłopotów już jest blisko.
9- Możesz trochę się nudzić i narzekać. Rzeczywiście te najlepsze dni masz jeszcze przed sobą. Skoncentruj się na odrabianiu lekcji.  Nie zostawiaj niczego na później.
10- Karta wróży ci wiele rozrywek. Jakieś miłe spotkanie, dyskoteka w szkole, ciekawy film w kinie.
Walet- Wpadniesz w złe towarzystwo. Towarzystwo może być dobre lub złe. Staraj się wejść w dobre.
Dama- rok będzie bardzo pracowity, czeka cię dużo pracy i trzeba będzie zrezygnować z dyskoteki i spotkań z kolegami, szczególnie pod koniec roku szkolnego.
Król- Nie wywołuj niepotrzebnych spięć i nie kłóć się z koleżanką.
As- dobre pomysły i pracowitość doczekają się uznania w szkole w formie dobrej oceny.Wróżba z zapałek
Pomyśl sobie życzenie i zapal dwie zapałki. Trzymaj je płonącymi łebkami do góry.
Jeżeli zapałki będą palić się “ku sobie”, życzenie się spełni w ciągu roku,
a jeśli nie –będziesz musiała dłużej poczekać na jego realizację.

Interpretacja wróżb
Tradycja wróżb jak wiele innych zwyczajów korzeniami sięga czasów bardzo odległych. U jej podłoża leży ludzka troska o przyszłośc, zapewnienie sobie szczęścia i powodzenia, chęć ochrony przed złym losem.
Ludzie wróżyli sobie od niepamiętnych czasów, korzystając ze wszystkich możliwych środków, starając się wplynąć na swoją przyszlość. Rozumiejąc, że każde działanie rodzi następstwa, starali się je przeniknąć, zwracając się do bogów i zadając im pytania. (W języku łacińskim wróżenie to divinatio, pytanie skierowane ku bogom.)
Często szukali porady u innych lub prosili o pośrednictwo. W wielu kulturach wykształciła się funkcja profesjonalnych wróżbitów, którzy sztukę swą przekazywali kolejnym, a wróżbiarstwo było stałym elementem kultów. Interpretacja odpowiedzi bogów i duchów na zadawane pytania nie jest łatwa, wróżbici stworzyli więc rozleglą dziedzinę wiedzy tajemnej, porządkując ją i wzbogacając o coraz to nowe magiczne zabiegi, zaklęcia, wróżby i symbole. Trafne odczytanie symboli może odsłonić przyszlość.

Anioł - oznacza prowadzenie przez los i odgórną opiekę. Zdarzenia, które nastąpią w ciągu najbliższego roku, pozwolą czuć tę opiekę, a ludzie spotkani na drodze życia okażą się życzliwi i mogą stać się wiernymi przyjaciółmi.
Chmura - czas przestać bujać w obłokach i wyjść na spotkanie życiu. Nic samo nie przychodzi, a szczęściu należy pomagać. Zamykanie sie w sobie nie sprzyja poznaniu odpowiedniego partnera ani odnoszeniu sukcesów.
Dom - oznacza jego zmianę, możliwośc założenia własnej rodziny, przeprowadzkę lub konieczność uporządkowania spraw domowych. Góra - piętrzące się trudności. Tylko cierpliwość, wytrwalość i konsekwencja pozwolą pokonać drogę pod górę, na szczycie której czekają plany i marzenia.
Gwiazda
- symbol światła przenikającego ciemności i szczytnych idealow. Cień w kształcie gwiazdy oznacza także bogactwo i pomyślność.
Jajko - symbol nowego życia i płodności. Może wróżyć szybkie rodzicielstwo, także osobom bez stałego partnera. Warto przypomnieć sobie zasady antykoncepcji :-) Jajko może oznaczać też zupełnie nowe wydarzenia w życiu.
Klucz - może wróżyć zmianę miejsca zamieszkania, lub zmierzenie się z jakąś tajemnicą, poznanie jej lub rozwiązanie ważkiego problemu. Może też zwiastować miłość i znalezienie klucza do czyjegoś serca.
Koń - symbol zwycięstwa, radości, siły okiełznanej umyslem i przewodnik dusz. Oznacza także młodość i męstwo. Dla dziewczyny kształt oznacza, że jej wybranek będzie żołnierzem, dla kawalera służbę wojskową lub zawód wojskowy.
Kot - we wróżbach andrzejkowych (podobnie jak pies) przestrzega przed pospiesznym i nieprzemyślanym związkiem. W innych może symbolizować nieszczęście i być utożsamiany z postacią diabła.
Kwiat - symbol nietrwałości i przemijania, biernego życia i godzenia się z losem. Może też wróżyć pomyślne zakończenie rozpoczętych spraw i miłą niespodziankę losu.
Lis - w zależności od kultury przypisuje mu się cechy negatywne, jak przebiegłość, kłamstwo, chciwość, poządliwość i nieumiarkowanie, lub pozytywne (mitologia chińska i japońska) mądrość, rozwagę i spryt, zdolność zmieniania postaci w ludzką. Podobnie jak kot, często utożsamiany z diabłem. We wróżbach andrzejkowych to niedobry omen.
Maska - symbolizuje ukrywanie prawdziwej natury. Kształt maski oznacza, że czas ją ujawnić i zacząć być autentycznym. Chowanie się za nią, choć oszczędza czasem cierpień, nie pozwala żyć spontanicznie i szczerze, odgradza od świata i ogranicza radość życia. Moneta - w hierarchii spraw na pierwszym miejscu ustawia finansowe i zawodowe. Może tez wróżyć związek zawarty dla korzyści materialnych lub z rozsądku.
Motyl - symbol transformacji i zmian. Wróży diametralną zmianę w stosunku do ludzi i życia, przewartościowanie spraw. Osobom uwikłanym w kontrowersyjny związek może wróżyć wyzwolenie się z niego z lekkością motyla.
Obrączka - symbol trwałego związku i małżeństwa.
Orzel - oznacza realizację i osiągnięcie najwyższych celów, wybicie się ponad przeciętność, wysoki lot i wyniesienie na szczyty.
Owoce (zwłaszcza jabłko) - symbolizują uczuciowe spełnienie, zapowiadają pojawienie się owoców miłości.
Pierścień - symbol wieczności, wierności, związku lub przynależności do wspólnoty. Także oznaka godności i urzędu. W andrzejkowy wieczór wolnym zapowiada zaręczyny, a pozostającym w związku wieszczy jego koniec.
Pies - we wróżbach synonim fałszywego przyjaciela.
Samochód lub inny środek lokomocji - wróży natłok zmian, intensywność życia, konieczność bywania w wielu miejscach. Zapowiada podróże, nowe znajomości i brak czasu na nudę.
Serce - symbol umysłu, woli i miłości, z którego ksztaltu określić można przebieg związku. Regularny i pełny wróży odwzajemnione uczucie i szczęście w miłości. Postrzępiony lub niepełny zapowiada uczucie nieodwzajemnione, bolesne lub szybko przemijające. Antidotum na uczuciowy niefart może być szybkie pozbycie się ulanej figurki. W tym celu należy pospiesznie zawinąc ją w chusteczkę i zakopać. Najlepiej o północy i na rozstajnych drogach :-) lub chociaż poza domem, wtedy czar pryśnie a wróżba przestanie działać.
Sowa
- uosobienie mądrości i powagi, ale także synonim nieszczęścia i śmierci. Kształt sowy odczytany z cienia woskowego jest zapowiedzią nieszczęścia.
Wąż - oznacza podstęp, chytrość, przebieglość. Ostrzega przed łatwowiernością wobec ludzi, oszustwem i instrumentalnym potraktowaniem. Przestrzega przed nieprzemyślanymi inwestycjami i stratą finansową.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

środa, 17 grudnia 2008 0:01
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
(łac. Assumptio Beatae Mariae Virginis in coelum czyt.: assumpcjo beate marie virginis in celum) – przedmiot wiary dotyczącej wzięcia do nieba z ciałem i duszą Najświętszej Maryi Panny po dopełnieniu biegu jej ziemskiego życia. Dogmat ten uznawany jest w Kościele rzymskokatolickim i innych Kościołach w unii z Rzymem. Według teologii rzymskokatolickiej Jezus Chrystus własną mocą wstąpił do nieba, Najświętsza Maryja Panna mocą Bożą została wzięta do nieba. Prawosławie Wniebowzięcie NMP uznaje pod nazwą Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny. W teologii prawosławnej Wniebowzięcie Marii wypływa z faktu, że jest Matką Jezusa-Życia, który po Jej śmierci zabiera Ją do nieba. Śmierć Chrystusa była dobrowolna, natomiast śmierć Jego Matki była zgodna z ogólnym prawem natury.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest również przedmiotem dogmatu Kościoła katolickiego, ogłoszonego w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (Najszczodrobliwszy Bóg) w 1950 roku przez papieża Piusa XII. Dogmat ten stwierdza, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały. Kościoły wschodnie od V wieku obchodziły koimesis (gr. zaśnięcie) Najświętszej Maryi Panny. Wniebowzięcie zajęło miejsce Zaśnięcia, kiedy w VII wieku przyjęte zostało to święto w Rzymie.

W Polsce święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) jest dniem wolnym od pracy. Święto nazywane jest także Świętem Matki Boskiej Zielnej (Polska) bądź Matki Boskiej Korzennej (Czechy) w Kościele jest obchodzone, pod tą pierwszą nazwą, od V wieku. Wywodzi się ono z przeświadczenia, że Maryja nie umarła jak zwykły człowiek lecz została zabrana do Nieba. W Polsce i w krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności. W niektórych rejonach Polski w czasie obrzędów religijnych związanych z tym świętem błogosławi się wiązanki kwiatów, kiedyś ten zwyczaj był bardzo popularny. Wierzono, że taki bukiet nabiera mocy magicznych i leczniczych. Podczas powrotu z Kościoła zostawiano go wśród upraw gdzie miał przynieść szczęście w zbiorach po czym, po kilku dniach, zabierano go do domu. Był przechowywany bardzo pieczołowicie, okadzano nim izbę, trzymano w miejscu które było widoczne i dawało pewność, że moc bukietu będzie działała.

W całym kraju święto to jest obchodzone bardzo uroczyście, jednak największe obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej. Odbywają się tam inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia. W innych częściach Polski często wiąże się ono ze świętem dożynek.

 
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (11) | dodaj komentarz

Boże Ciało

środa, 17 grudnia 2008 0:00
Procesja Bożego Ciała
w Kościele katolickim jest to procesja odbywana podczas obchodów uroczystości Bożego Ciała. Jest ona jedną z barwniejszych procesji.

Prowadzona jest przez księży z danej parafii i podczas niej odwiedzane są miejsca najważniejsze w przestrzeni sakralnej miejscowości, przede wszystkim krzyże i kapliczki. W miastach procesja zatrzymuje się przy czterech ołtarzach polowych, przy których czytane są fragmenty Ewangelii.

Dla celebracji kultu trasa procesji jest przyozdabiana przez ścięte drzewa ustawiane przy trasie przemarszu. W polskiej tradycji tworzy się także symbole religijne poprzez posypywanie kwiatami według wzorca drogi, po której ma przechodzić procesja. Ludzie śpiewają w trakcie pieśni i litanie.

   
Podziel się
oceń
2
0

komentarze (15) | dodaj komentarz

Święto Pracy

wtorek, 16 grudnia 2008 23:59
Święto Pracy
(właściwie Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany 1 Maja) – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja.

Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń, które miały miejsce w pierwszych dniach maja 1886 r. w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.

Strajki w Chicago trwały już od połowy lutego 1886 r (16 lutego zaczął się strajk w fabryce maszyn rolniczych McCormick Harvesting Machine Company, zakończony lokautem). Dzień 1 maja był kulminacją akcji robotniczych w całym kraju. Na czele demonstracji w Chicago stała organizacja International Working People's Association i jej założyciel Albert Parsons (działacz anarchistyczny); uczestniczyło w niej 80 000 ludzi. Liczbę demonstrujących robotników w całym stanie Illinois policja oceniała w 1886 r. na ok. 610.000 osób.

3 maja odbył się wiec przed fabryką McCormicka, zaatakowany przez policję, która otworzyła ogień do robotników, zabijając cztery osoby i raniąc dalszych kilkanaście. Na następny dzień, 4 maja, zwołano wiec na placu Haymarket, wzywając do zemsty za zabitych robotników (wezwania do wiecu i zemsty były autorstwa innego działacza anarchistycznego z zakładów McCormicka, Augusta Spiesa. Wiec początkowo przebiegał spokojnie, ale kiedy na placu pozostało już tylko kilkaset osób i policja wezwała pozostałych do jego zakończenia i rozejścia się ktoś rzucił bombę w szeregi policji, która odpowiedziała ogniem. Od wybuchu bomby zginął na pewno jeden z policjantów, a kilkudziesięciu zostało rannych. W szpitalu zmarło siedmiu dalszych policjantów). Czterech robotników zginęło od kul policji, liczby rannych nie ustalono. Nie wyjaśniono do końca, ilu zabitych i rannych to ofiary zamachu, a ilu ognia policji, która po wybuchu bomby zaczęła w panice strzelać na oślep.

Wielu świadków wskazało jako zamachowca niejakiego Rudolpha Schnaubelta, został on jednak zwolniony z aresztu i wyjechał za granicę. Przed sądem natomiast postawiona została grupa ośmiu związkowców i anarchistów. Ponieważ żadnego z nich nie można było łączyć bezpośrednio z samym zamachem, oskarżono ich o "działalność wywrotową" i "nawoływanie do przemocy". Wśród oskarżonych byli Parsons i Spies. 2 listopada 1887 Sąd Najwyższy skazał ich na karę śmierci, a wyrok został wykonany 11 listopada 1887 na czterech z nich (Albert Parsons, August Spies, George Engel i Adolph Fischer). Wyrok anulował w 1893 roku gubernator stanu Illinois, John Peter Algelt, uznając, że oskarżeni byli niewinni (trzech skazanych na dożywocie zwolniono z więzienia).

Kolor przelanej krwi demonstrantów (czerwień), oraz nawiązanie do koloru najczęściej występującego w miejscu pracy manifestującej wtedy grupy zawodowej (również czerwień), dały pomysł do przyjęcia tego koloru, jako symbolu walki przeciw wyzyskowi robotników.

W Polsce święto obchodzone było po raz pierwszy w 1890 r. W czasie PRL-u było jednym z ważniejszych świąt państwowych. Tego dnia odbywały się pochody pierwszomajowe, udział w których był często obowiązkowy lub premiowany możliwością zakupu atrakcyjnych towarów. Po roku 1989 manifestacje partii lewicowych i organizacji robotniczych są nadal organizowane każdego 1 maja. Często dochodzi podczas nich do starć demonstrantów z organizacjami skrajnej prawicy. 1 maja jest nadal dniem wolnym od pracy.

Święto było i jest nadal obchodzone również w całej Europie. W Ameryce Północnej (USA i Kanada) święto pracy – Labour Day obchodzone jest corocznie w pierwszy poniedziałek września. W Niemczech tradycyjnie odbywają się w tym dniu manifestacje związkowców oraz demonstracje przeciwko neonazistowskiej partii NPD, w dzielnicy Kreuzberg w Berlinie oraz w Hamburgu dochodzi do tradycyjnych starć pomiędzy bojówkami neonazistowskimi i ultralewicą, co w efekcie doprowadza do walk z policją.


Podziel się
oceń
1
2

komentarze (13) | dodaj komentarz

Dzień Ziemi

wtorek, 16 grudnia 2008 23:58
Dzień Ziemi
 znany też jako Światowy Dzień Ziemi, to nazwa akcji prowadzonych corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje. Korzenie Dnia Ziemi wiążą się z obserwacją przesilenia letniego, co wiąże się z okazją do wykorzystania sprzyjającej aury, która ma ułatwić zorganizowanie udanych imprez masowych.

Równonoc wiosenna
Dzień Ziemi obchodzony jest w momencie równonocy wiosennej na Półkuli Północnej oraz w dniu równonocy jesiennej na Półkuli Południowej. Oba te dni wyróżniają się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo co noc. Równonoc wiosenna w starożytnych kulturach rolniczych wiązała się ze świętem rodzącego się życia. Współcześnie podkreśla się, że jest to dzień swoistej równowagi mogącej pomóc w odrzuceniu wzajemnych różnic między ludźmi odmiennych ras i religii. Niezależnie od wyznawanej wiary czy przynależności etnicznej, wszyscy przedstawiciele Homo sapiens dzielą między siebie tą samą planetę, która według organizatorów Dnia Ziemi jest naszym wspólnym dobrem.

Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell, na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Pierwszy raz Dzień Ziemi ogłosił 21 marca burmistrz San Francisco, Joseph Alioto w 1970 r. Ideę poparł sekretarz generalny ONZ, U Thant. 26 lutego 1971 podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi. W momencie kiedy Słońce przechodzi w znak zodiaku baran w siedzibie ONZ w Nowym Jorku rozbrzmiewa Dzwon Pokoju (ang. Peace Bell). Ma to zwykle miejsce 20 lub 21 marca.

Krytyka
Z czasem liderzy, którzy wypromowali Dzień Ziemi, przyjęli bardziej pragmatyczne stanowisko. Jednak w społeczeństwie pojawiło się wiele organizacji, które wykorzystywały Dzień Ziemi jako okazję do promowania zmian w ustawodawstwie oraz rozpowszechniania postaw proekologicznych wśród Amerykanów. Krytycy współczesnego Dnia Ziemi podkreślają, że został on strywializowany, a większości współczesnych mieszkańców USA kojarzy się z 30-sekundową migawką w telewizji pokazującą dzieci szkolne zbierające śmieci lub sadzące drzewka. Denis Hayes Jako przykład rozmieniania idei na drobne krytycy podawali obchody 30-rocznicy pierwszego Dnia Ziemi w roku 2000 w USA. Hayes wybrał na rzecznika akcji aktora DiCaprio. Niektórzy krytycy wytknęli urodziwemu idolowi nastolatek, że swoją męskość lubi podkreślać ogromnym samochodem terenowym, który produkuje znacznie więcej spalin niż pojazd osobowy. DiCaprio przypomniano też, jak w roku 1999 podczas kręcenia filmu "Plaża" (ang. The Beach) na terenie parku narodowego w Tajlandii, stał się wraz z ekipą filmową, celem protestów miejscowych działaczy ruchów ekologicznych.

Dzień Ziemi w Polsce

Idea Dnia Ziemi nie mogła przedostać się do Polski przez 20 lat, gdyż kraj znajdował się za żelazną kurtyną. Pierwsze obchody w Warszawie odbyły się w roku 1990. Dzięki przywróconej Polakom wolności, organizacje pozarządowe promujące postawy ekologiczne mogły żywo włączyć się w międzynarodowe obchody Dnia Ziemi. W Polsce bardziej popularna stała się data 22 kwietnia ze względu na kapryśną aurę, która często zniechęcała w marcu do udziału w imprezach plenerowych. Na początku XXI w. Dzień Ziemi stał się okazją do organizowania akcji mających uświadomić młodzieży oraz całemu społeczeństwu,że należy dbać o nasze środowisko naturalne.

 
Podziel się
oceń
0
2

komentarze (10) | dodaj komentarz

Prima aprilis

wtorek, 16 grudnia 2008 23:57
Prima aprilis
(łac. 1 kwietnia), dzień żartów – obyczaj związany z pierwszym dniem kwietnia, zapoczątkowany mniej więcej w połowie XIII wieku, obchodzony w wielu krajach świata. Polega on na robieniu żartów, celowym wprowadzaniu w błąd, konkurowaniu w próbach sprawienia, by inni uwierzyli w coś nieprawdziwego. Tego dnia w wielu mediach pojawiają się różne żartobliwe informacje. W Wielkiej Brytanii nazywany jest Dniem Głupca (April Fool's Day lub All Fools' Day), a we Francji Dniem Ryby.

Grecy wiążą historię tego dnia z mitem o Demeter i Persefonie. Persefona miała zostać porwana do Hadesu na początku kwietnia. Matka Demeter, szukając jej, kierowała się echem głosu córki, ale echo ją zwiodło.

Chrześcijaństwo wiąże prima aprilis z Judaszem Iskariotą. Miał się on urodzić właśnie pierwszego kwietnia i dlatego dzień ów kojarzył się z kłamstwem, obłudą, fałszem i nieprawdą.

Na świecie
Geneza: W 1235 roku sobór we Francji ustanowił datę 25 marca jako "święto Zwiastowania". Prezenty noworoczne otrzymywano 1 kwietnia. Zwyczaj ten trwał do połowy szesnastego wieku. Obchodzono go w bardzo podobny sposób jak obecnie z przyjęciami i tańcami. W roku 1562 , papież Grzegorz wprowadził nowy kalendarz dla świata chrześcijańskiego, nowy rok przypadał na pierwszego stycznia. Jednakże, byli ludzie, którzy nie słyszeli lub nie wierzyli w zmianę daty. Nadal obchodzili nowy rok pierwszego kwietnia. Inni w tym dniu robili im kawały i nazywali ich "kwietniowymi głupcami".

W Polsce
Obyczaj ten dotarł do Polski z Europy Zachodniej przez Niemcy w epoce nowożytnej. Upowszechnił się w Rzeczypospolitej w XVII w., w podobnej formie, w jakiej występuje do dzisiaj. Pierwszy kwietnia poświęcano opowiadaniu zmyślonych historii, robieniu przeróżnych dowcipów i naigrywaniu się z naiwnych bądź nieostrożnych ludzi. Dzień ten uważano za niepoważny i starano się nie robić w nim żadnych ważnych rzeczy. Przeświadczenie to przeniknęło nawet do najwyższych kręgów państwowych – przykładowo sojusz antyturecki z Leopoldem I Habsburgiem podpisano 1 kwietnia 1683, ale antydatowano go na 31 marca, aby na dokumencie nie widniała data prima aprilis.

Z robieniem psikusów przez dzieci w wieku szkolnym związany był w niektórych regionach także 12 marca – dzień św. Grzegorza, patrona uczących się. Obyczaj ten nosił nazwę gregorianek lub gegołów.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (14) | dodaj komentarz

Dzień Chłopaka

wtorek, 16 grudnia 2008 23:55
Dzień Chłopaka
święto obchodzone 30 września. Jest ono męskim odpowiednikiem Dnia Kobiet, z tym że świętują go raczej młodzi mężczyźni. Dziewczęta wręczają im wówczas drobne prezenty.


Podziel się
oceń
5
1

komentarze (9) | dodaj komentarz

Dzień Kobiet

wtorek, 16 grudnia 2008 23:53
Dzień Kobiet
to święto obchodzone corocznie 8 marca jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet.

Święto to zostało ustanowione dla upamiętnienia strajku 15 tysięcy kobiet, pracownic fabryki tekstylnej, które 8 marca 1908 roku w Nowym Jorku domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy.[potrzebne źródło] Właściciel fabryki zamknął strajkujące w pomieszczeniach fabrycznych z zamiarem uniknięcia rozgłosu.[potrzebne źródło] W wyniku nagłego pożaru zginęło 129 kobiet.

 W dniu 8 marca 1910 roku na zjeździe w Kopenhadze z inicjatywy Klary Zetkin ustanowiono święto wszystkich kobiet. Po raz pierwszy święto to obchodzono 8 marca 1911. W Polsce szczególnie popularne w okresie PRL.

Zwyczajowo w tym dniu mężczyźni powinni wręczać kobietom upominki, w PRL takim szablonowym upominkiem były goździk i rajstopy. W niektórych państwach, w których obchodzone jest to święto, odbywają się manifestacje feministek domagających się zrównania statusu kobiet i mężczyzn w społeczeństwie, a w szczególności w miejscu pracy. W Republice Federalnej Niemiec od 1986 roku utarł się zwyczaj wręczania w tym dniu kobietom róż; hasłem święta w tamtym roku było "Wir wollen Brot und Rosen" ("Chcemy chleba i róż"). W Polsce imprezy te określane są przez manifestujące kobiety mianem Manify.

W starożytnym Rzymie w pierwszym tygodniu marca obchodzono Matronalia, święto związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością.

   
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (5) | dodaj komentarz

Dzień Ojca

wtorek, 16 grudnia 2008 23:52
Dzień Ojca
święto będące wyrazem szacunku dla ojców. W Polsce obchodzony 23 czerwca, jednak jeszcze mało ugruntowany - w odróżnieniu od Dnia Matki.

Pierwszy raz Dzień Ojca obchodzili mieszkańcy miejscowości Spokane w USA 19 czerwca 1910. Z inicjatywą tego święta wystąpiła mieszkanka tej miejscowości, Sonora Louise Smart Dodd, która w ten sposób chciała oddać hołd swojemu ojcu, którego uważała za niezwykłego człowieka (po śmierci żony sam wychował sześcioro dzieci).

Prezydent USA Calvin Coolidge zaakceptował to święto w 1924, a w 1966 prezydent Lyndon Johnson ustalił datę obchodów w Stanach Zjednoczonych na trzecią niedzielę czerwca.

W różnych krajach świata odbywa się w różnych terminach, ale w wielu z nich przyjęto termin identyczny jak w USA (trzecia niedziela czerwca). W Polsce, na przykład, święto to (po raz pierwszy obchodzone w 1965) przypada na 23 czerwca każdego roku, zaś we Włoszech 19 marca (dzień św. Józefa), na Litwie w pierwszą niedzielę czerwca, w Austrii - w drugą niedzielę czerwca, a w Niemczech - w dniu wniebowstąpienia Jezusa, który przypada tam na 39. dzień po wielkanocnej niedzieli.

 
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (11) | dodaj komentarz

Dzień Dziecka

wtorek, 16 grudnia 2008 23:50
Międzynarodowy Dzień Dziecka
to święto wszystkich dzieci na całym świecie. W Polsce i w innych krajach słowiańskich (np.: Czechy, Słowacja, Ukraina) obchodzone jest 1 czerwca od roku 1952. Jego inicjatorem była organizacja zwana „The International Union for Protection of Childhood”, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata.

Nie we wszystkich krajach świata święto obchodzone jest tego samego dnia. ONZ obchodzi „swój” Dzień Dziecka 20 listopada w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka w roku 1959 oraz Konwencji o prawach dziecka w roku 1989.

Francuski odpowiednik Dnia Dziecka to Święto Rodziny, celebrowane 6 stycznia.

Japońscy chłopcy świętują 5 maja, a dziewczynki 3 marca. 5 maja, czyli w Dniu Chłopca przed swoimi domami Japończycy wywieszają zrobione z papieru karpie (zwane Koinobori albo Satsuki-Nobori). Karpie te symbolizują rodziców - ojciec to karp czarny, matka czerwony - niebieski karp symbolizuje syna, ilość karpi niebieskich wskazuje na liczbę potomków męskich w danej rodzinie. Siła karpi kojarzona jest z chłopcami.

W Turcji dzieci obchodzą swoje święto 23 kwietnia.

W Polsce od 1994 w Dzień Dziecka (1 czerwca) obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży.

 
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

Dzień Matki

wtorek, 16 grudnia 2008 23:48
Dzień Matki
święto obchodzone corocznie w Polsce 26 maja jako wyraz szacunku wobec matek. W tym dniu są one zwykle obdarowywane laurkami, kwiatami i różnego rodzaju prezentami przez własne dzieci, rzadziej inne osoby. To święto ma na celu okazanie matkom szacunku, miłości, podziękowania.

Początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. Zwyczaj powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą niedziela u matki i początkowo oznaczał wizytę w katedrze. Dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do ok. XIX w. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.Inaczej historia tego święta przedstawia się w USA. W 1858 amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy, zaś od 1872 Dzień Matek dla Pokoju promowała Julia Ward Howe. Ann Marie Jarvis, córce Ann Jarvis, w 1905 udało się ustanowić Dzień Matki. Z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się na niemal wszystkie stany, zaś w 1914 Kongres USA uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe. W Polsce Dzień Matki obchodzono po raz pierwszy 1923 roku w Krakowie.

   
Podziel się
oceń
0
1

komentarze (11) | dodaj komentarz

Dzień Dziadka

wtorek, 16 grudnia 2008 23:45
Dzień Dziadka
święto obchodzone w Polsce 22 stycznia. W ten dzień wnuki składają życzenia swoim dziadkom. Święto to pojawiło się w polskich kalendarzach ponad trzydzieści lat temu, trudno jednak określić dokładną datę i przyczynę jego powstania.

 
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (11) | dodaj komentarz

Dzień Babci

wtorek, 16 grudnia 2008 23:43
Dzień Babci
święto obchodzone w Polsce 21 stycznia, w tym samym dniu w Bułgarii, w Brazylii 26 lipca. W ten dzień wnuki składają życzenia swoim babciom. Święto to pojawiło się w polskich kalendarzach ponad trzydzieści lat temu, trudno jednak określić dokładną datę i przyczynę jego powstania

 
Podziel się
oceń
4
3

komentarze (12) | dodaj komentarz

Święto Trzech Króli

wtorek, 16 grudnia 2008 23:42
Trzej Królowie, Trzej Mędrcy
w tradycji chrześcijańskiej trzej Mędrcy ze Wschodu (magowie, kapłani religii zaratusztriańskiej, astrologowie), którzy udali się do Betlejem, aby oddać pokłon narodzonemu Jezusowi. Wyruszyli oni z miejscowości Kashan,[potrzebne źródło] znajdującej się na terenie obecnego Iranu. Biblia nie wymienia ich imion; w zachodnim chrześcijaństwie popularny jest pogląd, iż ich imiona to Kacper, Melchior i Baltazar.

Pamiątką tej historii jest liturgiczna uroczystość Objawienia Pańskiego, w Polsce nazywana też świętem Trzech Króli. Obchodzona jest 6 stycznia, w pierwszych wiekach chrześcijaństwa wyznaczała początek roku liturgicznego. W niektórych regionach Polski czas pomiędzy Bożym Narodzeniem a świętem Trzech Króli był uważany za tak bardzo święty, że powstrzymywano się w tym czasie od ciężkich prac. Do 1960 r. Trzech Króli było w Polsce dniem wolnym od pracy.

Święto Trzech Króli należy do pierwszych ustanowionych przez Kościół. W kościele wschodnim znane już w III wieku, natomiast w kościele obrządku zachodniego obchodzone od schyłku IV wieku. Kościół wschodni łączył uroczystość Trzech Króli z Bożym Narodzeniem, obchodzonym jednocześnie jako uroczystość Epifanii, natomiast w kościele rzymskim Trzech Króli jest świętem niezależnym od Bożego Narodzenia.

Opis pokłonu Trzech Króli znajduje się w Ewangelii św. Mateusza (Mt 2, 1-12)[1]. Ma swoją symbolikę: jest pokłonem i świata pogan, i ludzi w ogóle, przed Bogiem Wcielonym. Wśród takiej rodziny ludzkiej narodził się Chrystus ze swą zbawczą misją, a ona w swych przedstawicielach przybyła z różnych stron, aby złożyć mu hołd. Dlatego w tradycji chrześcijańskiej jeden z magów jest czarnoskóry (od XIV w.). Uniwersalność zbawienia, ponad wszelkimi podziałami, zaakcentowana jest poprzez samą nazwę święta i jego wysoką rangę w kościele.

Ewangeliczna historia Trzech Króli opowiada o trzech cudzoziemcach, którzy, wiedzeni gwiazdą, wyruszyli w drogę do Betlejem, które wyznaczyli jako miejsce narodzin na podstawie proroctwa w Księdze Micheasza (Mi 5, 1)[2], aby złożyć pokłon narodzonemu królowi żydowskiemu. Po drodze wstąpili na dwór Heroda. Ten, usłyszawszy nowinę, w narodzonym upatrywał rywala. Mędrcy, odnalazłszy stajenkę betlejemską, ofiarowali Dzieciątku swoje dary, które należały wówczas do najcenniejszych: mirrę, złoto i kadzidło (kadzidło i mirra była wówczas w cenie złota, tę aromatyczną żywicę z rzadkich drzew palili w swoich pałacach jedynie najzamożniejsi). Otrzymawszy podczas snu wskazówkę, aby nie wracali do Heroda, trzej pielgrzymi wyruszyli z powrotem do swych krajów inną drogą.

Zwyczaj święcenia tego dnia złota i kadzidła wykształcił się na przełomie wieków XV i XVI. Poświęcanym kadzidłem, którym była żywica z jałowca, okadzano domy i obejście, co miało znaczenie symbolicznego zabezpieczenia go przed chorobami i nieszczęściami. W tym samym celu poświęconym złotem dotykano całej szyi. Po uroczystym obiedzie podawano ciasto z migdałem. Ten, kto go odnalazł w swoim kawałku, zostawał "królem migdałowym". Znany był też zwyczaj chodzenia dzieci z gwiazdą, które pukając do domów, otrzymywały rogale, zwane "szczodrakami". Śpiewano przy tym kolędy o Trzech Królach. Przy kościołach stały stragany, sprzedawano kadzidło i kredę.

Od XVIII wieku upowszechnił się także zwyczaj święcenia kredy, którą zwyczajowo w święto Trzech Króli na drzwiach wejściowych w wielu domach katolickich pisano litery: K+M+B+ oraz datę bieżącego roku. Zwyczaj ten, znany również w czasach obecnych, jest błędną interpretacją łacińskiej inskrypcji CMB Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi), choć święty Augustyn tłumaczy je jako Christus Multorum Benefactor (Chrystus dobroczyńcą wielu). Legenda o "trzech królach" pojawiła się w średniowieczu, stąd dzisiejsze błędne odczytywanie tych liter jako imion Mędrców.


Podziel się
oceń
7
1

komentarze (12) | dodaj komentarz

Nowy Rok

wtorek, 16 grudnia 2008 23:41
Nowy Rok
międzynarodowe święto przypadające 1 stycznia każdego roku (w kalendarzu gregoriańskim), w Polsce jest to dzień wolny od pracy. W powszechnie przyjętym zwyczaju obchodzenie święta należy rozpocząć od otworzenia butelki szampana o północy z dnia 31 grudnia na 1 stycznia następnego roku. Dzień poprzedzający Nowy Rok nosi w polskiej tradycji miano Sylwestra.

Zwyczaj rozpoczynania nowego roku od pierwszego dnia stycznia wprowadził w swej reformie kalendarzowej Gaius Iulius Caesar (Juliusz Cezar). Rzymianie czcili w ten dzień Janusa, boga bram, drzwi i początków. Wiele języków, w tym angielski i niemiecki przejęły właśnie od Janusa nazwę miesiąca styczeń (ang. January). Wcześniej Rzymianie nowy rok witali 1 marca. Dlatego też w językach zachodnioeuropejskich nazwy września, października, listopada i grudnia, czyli 9, 10, 11 i 12 miesiąca roku pochodzą od łacińskich liczebników septem, octo, novem, decem (7, 8, 9, 10).

Pierwszym w historii rokiem rozpoczętym 1 stycznia był DCCVIII A.U.C. tzn. 708 od założenia Miasta (Rzymu), czyli wg obecnie stosowanej rachuby czasu 46 r. p.n.e..

W Rosji i na Ukrainie Nowy Rok obchodzi się 14 stycznia (według kalendarza juliańskiego).

W Azji dzień Nowego Roku jest ruchomy (jest używany tam bowiem kalendarz księżycowy; liczący od dwunastu do trzynastu miesięcy), ale zazwyczaj obchodzony jest w styczniu albo w lutym.

     
Podziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

Boże Narodzenie

wtorek, 16 grudnia 2008 23:38
Boże Narodzenie
w tradycji chrześcijańskiej to święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. Jest to liturgiczne święto stałe, przypadające na 25 grudnia, przy czym w kościołach, które nadal celebrują liturgię według kalendarza juliańskiego (głównie prawosławnych), wg kalendarza gregoriańskiego przypada 7 stycznia (25 grudnia wg juliańskiego). Boże Narodzenie poprzedzone jest okresem czterotygodniowego oczekiwania (dokładnie czterech niedziel), zwanego Adwentem.

Geneza
Najstarszym znanym nam dziś świadkiem który pisał o narodzeniach Jezusa jest Hipolit. W datowanym na 204 Komentarzu do Księgi Daniela (4,23,3) pisał on: Pierwsze przyjście Pana naszego wcielonego, w którym narodził się w Betlejem miało miejsce ósmego dnia przed kalendami styczniowymi (tzn. 25 grudnia) Dzień 25 grudnia jako datę dzienną obchodzenia pamiątki Bożego Narodzenia podał też rzymski historyk Sekstus Juliusz Afrykański w swojej Chronographiai, w roku 221. W 274, w tym dniu cesarz Aurelian nakazał obchodzenie nowego święta, synkretycznego kultu Sol Invictus. W IV wieku, w okresie gdy chrześcijaństwo zyskało w Rzymie status religii państwowej i zaczęło zdobywać popularność, miejsce święta Sol Invictus Kościół przepisał obchodzenie w tym dniu święta Bożego Narodzenia. Pierwszą zachowaną wzmianką o publicznym celebrowaniu tego święta jest notatka w Chronografie z 354 r., znajdującym się w zbiorach Biblioteki Watykańskiej. Datę 25 grudnia, przyjętą za czas narodzin Jezusa, próbuje też wyjaśnić tzw. hipoteza obliczeniowa. Jej autorem jest L. Duchesne, który opierając się na tekstach Statuta Hipolita Rzymskiego (ok. 170—235) i De Pascha computus z 243 r., w 1889 obliczył daty życia Jezusa. Według jego hipotezy, zakładającej idealne zsynchronizowanie czasu narodzin i śmierci ludzi doskonałych, Jezus narodził się 25 grudnia, a zmarł w dzień Paschy 25 marca (która jest zbieżna z biologiczną datą poczęcia). Inny pogląd głosi, że święto Bożego Narodzenia zostało przyjęte przez Kościół po zwycięstwie cesarza Konstantyna Wielkiego nad Maksencjuszem w 312 roku lub Licyniuszem w 324 r. Warto podać także, że w II-IV wieku, 25 grudnia przypadał na dzień urodzin Mitry. Prawdopodobne jest więc, że geneza daty świąt jest bardziej skomplikowana. Można by także dodać, że w Biblii (Ewangelia Łukasza 2:8) jest napisane o tym, że pasterze strzegli swych owiec w nocy pod gołym niebem. Ta relacja wyklucza poprzednie hipotezy, bo wskazuje na cieplejszą część roku.

Atrybuty Bożego Narodzenia
Choinka W Polsce w większości rodzin jest obchodzone jako święto gromadzące wielu krewnych. Typowymi atrybutami są:
* opłatek
* kolędy
* choinka, a często i szopka
* prezenty
* postać obdarowująca dzieci i dorosłych prezentami: zazwyczaj rolę te pełni fikcyjny Święty Mikołaj (którego pierwowzorem była jednak autentyczna postać), ale w zależności od regionu może być to: Dzieciątko (Górny Śląsk), Aniołek (Galicja) lub Gwiazdor (Wielkopolska, Kujawy, Pomorze). Wśród Polaków na Kresach Wschodnich może być to także Dziadek Mróz.
* (pierwsza) gwiazdka 
*karp
* makówki
* barszcz z uszkami
* pierogi z grzybami
* piernik
* kutia
* moczka
* kompot z suszonych owoców (śliwki, jabłka, gruszki)

Zwyczaje
W niektórych Kościołach chrześcijańskich święta Bożego Narodzenia zaczynają się od dnia poprzedzającego rocznicę narodzin Jezusa - Wigilii (wieczór 24 grudnia), zwanej w Polsce regionalnie Gwiazdką lub Godami. W dniu tym tradycją w Polsce jest post jakościowy (bezmięsny, w pewnych regionach kraju jest to post ścisły). Punktem kulminacyjnym dnia jest uroczysta kolacja, do której tradycja nakazywała zasiadać po pojawieniu się na niebie pierwszej gwiazdki, na pamiątkę gwiazdy prowadzącej Trzech Króli do stajenki. Świętowanie Wigilii, ani tradycyjny post w tym dniu nie są wspólne wszystkim chrześcijanom, np. protestanci nie zachowali specjalnych przepisów odnośnie do jedzenia lub niejedzenia mięsa. Chrześcijan prawosławnych obowiązuje w tym dniu ścisły post, aż do kolacji wigilijnej. Warto mimo to odnotować, że w Polsce również i mniejszości wyznaniowe przestrzegają wigilijnego postu ze względu na specyficzną tradycję naszego kraju. Obowiązek postu zniesiono w Kościele katolickim w roku 1983 (Nowy kodeks prawa kanonicznego), w Polsce episkopat podtrzymywał post wigilijny specjalnym dokumentem aż do roku 2003 - obecnie post w Wigilię jest jedynie zalecany. Polska literatura kulinarna (np. Lemnis Vitry) podaje, że liczba gości w czasie wieczerzy wigilijnej powinna być parzysta (plus jeden talerz dla nieobecnych/zmarłych/niespodziewanych przybyszów/Dzieciątka). Natomiast nie ma zgodności co do liczby potraw: według niektórych źródeł powinna ona wynosić 12, zaś w innych podkreśla się, że winna być nieparzysta, generalnie 13 u magnatów, 11 u szlachty, 9 u mieszczaństwa. Te 13 potraw jest górną granicą. Ale według księcia J. O. Radziwiłła, można spróbować wszystkich ryb, które są liczone jako jedno danie. O północy w kościołach rzymskokatolickich rozpoczyna się uroczysta msza zwana Pasterką. Następny dzień (25 grudnia) jest nazywany Bożym Narodzeniem, a 26 grudnia to w Polsce drugi dzień świąt obchodzony na pamiątkę św. Szczepana, pierwszego męczennika za wiarę chrześcijańską. Kolorem liturgicznym w okresie Bożego Narodzenia jest kolor biały. W krajach o tradycji katolickiej, prawosławnej i protestanckiej pierwszy dzień Bożego Narodzenia jest dniem wolnym od pracy. W większości krajów wolny od pracy jest również drugi dzień Bożego Narodzenia (w Wielkiej Brytanii zwany Boxing Day).

         
Podziel się
oceń
0
1

komentarze (7) | dodaj komentarz

Wigilia Bożego Narodzenia

wtorek, 16 grudnia 2008 23:34
Wigilia Bożego Narodzenia

 (wieczerza wigilijna, wieczór wigilijny, niekiedy także gwiazdka) (z łac. vigilia - czuwanie, straż) - w tradycji chrześcijańskiej dzień poprzedzający święto Bożego Narodzenia, kończący okres adwentu.

Korzenie tego święta sięgają prawdopodobnie obchodów Saturnaliów w starożytnym Rzymie, gdzie chrześcijaństwo się rozwijało, lub nawet świętowania przesilenia zimowego w epoce kamiennej. Pewne analogie występują także z żydowskim świętem Hannukah oraz perskim świętem Szab-e Jalda.

Uroczystą kolację tego dnia przyjęło nazywać się również wigilią. Zwana ona jest też wilią, postnikiem, bożym obiadem, po staropolsku Godami, a na wschodzie kutią (od głównej potrawy).

Daty obchodzenia Wigilii
W kościele Zachodu Wigilia Bożego Narodzenia jest obchodzona 24 grudnia. W kościołach wschodnich: greckokatolickim i prawosławnym 6 stycznia (w związku z posługiwaniem się kalendarzem juliańskim), a w Kościele ormiańskim – 5 stycznia. Dzień wigilii Bożego Narodzenia bywał też przesuwany. Według tradycji ludowej (wciąż żywej np. na Kielecczyźnie), w latach gdy 24 grudnia wypada w niedzielę wigilia nie mogła być obchodzona, ponieważ niedziela nie przyjmuje postu. W takim przypadku wieczerzę wigilijną urządzano już w sobotę, a Boże Narodzenie świętowało się przez trzy dni.

Przebieg
Kolację wigilijną w Polsce rozpoczyna łamanie się opłatkiem. Tradycyjnie wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z pierwszą gwiazdką na niebie. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej, oznaczającej narodziny Jezusa, którą wg Biblii na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie. Kolację, w polskiej tradycji postną, rozpoczyna łamanie się opłatkiem, składanie życzeń, a także modlitwa i czytanie fragmentu Ewangelii według św. Mateusza lub Łukasza dotyczącego narodzin Jezusa. Na stole, przykrytym białym obrusem, z wiązką sianka pod spodem, ustawia się jedno nakrycie więcej, niż jest uczestników wieczerzy. Jest ono symbolicznie przeznaczone dla niezapowiedzianego gościa, natomiast dawniej dla ducha przodków. Niegdyś wigilijna kolacja była mocno związana ze światem duchów, a dusze zmarłych krewnych były szczególnie wyczekiwane tego wieczoru. Aby nie wyrządzić krzywdy przybyłym, nie należało zajmować miejsca bez jego uprzedniego zdmuchnięcia, bo mogła na nim już siedzieć dusza. Zwyczaj stawiania dodatkowego nakrycia szczególnie upowszechnił się w XIX wieku, miał wówczas patriotyczną wymowę, w wielu domach miejsce to symbolicznie było zarezerwowane dla członka rodziny przebywającego na zesłaniu na Syberii.

Potrawy wigilijne
Stół przygotowany do wieczerzy wigilijnej dla czterech osób. Wśród potraw znajdują się: pieczony karp, makówki, barszcz oraz uszka, kutia z dżemem, pierogi z kapustą i grzybami, gołąbki, przygotowane są także opłatek, Biblia oraz nakrycie dla ewentualnego gościa. W zwyczajach wigilijnych obecnych jest wiele elementów zaczerpniętych z pogańskiej obrzędowości, które w formie szczątkowej, nie zawsze uświadomionej, zachowały się do dnia dzisiejszego. Obecnie w kolacji wigilijnej związki z tymi wierzeniami zachowały się przede wszystkim w potrawach przyrządzanych głównie z ziaren zbóż, maku, miodu, grzybów, a więc typowych dla styp pogrzebowych, oraz w trzymaniu pustego miejsca przy stole dla nieznanego gościa. W zależności od regionu i tradycji rodzinnych, zestaw wigilijnych potraw jest różny, ale zwyczajowo na wigilijnym stole powinny znaleźć się wszystkie płody ziemi, a potraw powinno być dwanaście. Każdej należy spróbować, co ma zapewnić szczęście przez cały rok. Do najbardziej typowych należą: barszcz z uszkami (wymiennie w niektórych regionach Polski z białym żurem, zupą grzybową, zupą owocową lub zupą rybną), ryby przyrządzane na różne sposoby, z najbardziej tradycyjnym karpiem smażonym i w galarecie, kapusta z grochem, kapusta z grzybami, pierogi z kapustą, paszteciki z grzybami, kotleciki z ryżu z sosem grzybowym, kluski z makiem, cukrem i miodem, kompot z suszonych owoców, zupa migdałowa, czyli z tradycji wschodniej kulebiak, gołąbki i kutia. Na Śląsku potrawami wigilijnymi są także moczka i makówki. Zgodnie z polskim zwyczajem, potrawy wigilijne powinny być postne, czyli bezmięsne i bez użycia tłuszczów zwierzęcych przy ich przygotowaniu. W wyniku błędnej interpretacji Listu pasterskiego z 2003 roku mylnie twierdzi się iż post w Wigilie został zniesiony jednak uchwały synodalne stanowczo temu zaprzeczają "Należy zachować wstrzemięźliwość od spożywania mięsa w każdy piątek, chyba że w tym dniu przypada uroczystość, oraz w Wigilię Bożego Narodzenia" (II Polski Synod Plenarny (1991-1999), Pallottinum 2001, s. 210, nr 121). List Episkopatu Polski nie znosi więc wstrzemięźliwości w Wigilię Bożego Narodzenia, ale zachęca do jej zachowania zgodnie z postanowieniami II Synodu Plenarnego.

Inne zwyczaje wigilijne
Tradycyjnie zastawiony stół w bieszczadzkiej chacie z Dąbrówki (Sanockie Muzeum Budownictwa) Dzień wigilijny bogaty jest w zwyczaje i przesądy posiadające magiczną moc, zazwyczaj znajdujące swój rodowód w lokalnych, przedchrześcijańskich wierzeniach. Jednym z nich był zakaz szycia, tkania, motania i przędzenia. Uważano je za czynności szczególnie lubiane przez demony wody, które mogły zjawić się wszędzie tam, gdzie zakaz złamano. Do dzisiaj przestrzega się, aby w Wigilię nie kłócić się i okazywać sobie wzajemnie życzliwość. Przetrwał też przesąd, że jeśli w wigilijny poranek pierwszym gościem w domu będzie młody chłopiec, przyniesie to szczęśliwy rok. Wszelkie zranienia oraz choroby w czasie świąt odbierane są jako zapowiedź kłopotów ze zdrowiem. Myśliwi tego dnia tradycyjnie udają się na polowanie, którego pomyślny wynik zapewni opiekę na cały rok patrona łowiectwa św. Huberta. Istnieje także przesąd aby spróbować każdej z dwunastu wigilijnych potraw aby nie zabrakło jej w następnym roku. Niektórzy pozostawiają w portfelu łuski z karpia, które mają przynieść szczęście. Innym zwyczajem wieczoru wigilijnego jest śpiewanie kolęd. Często też pod choinką są prezenty, które przynosi dzieciątko, gwiazdka, gwiazdor lub Mikołaj. Na Wschodzie w wigilię, przed wieczerzą, chadza się na groby bliskich. Na wsi opłatek z wigilijnego stołu, a także potrawy, podawano bydłu i koniom, czasem nawet wprowadzając je do izby. Karmienie potrawami przygotowywanymi na Wigilię miało zabezpieczać inwentarz przed urokami czarownic i guślarek. A o północy gospodarz udawał się do obory, bo według tradycji zwierzęta mówiły wówczas ludzkim głosem. Na wieczerzę wigilijną zapraszano nie tylko zwierzęta domowe, ale również leśne, w tym wilki. Rozrzucano dla nich przed domem pożywienie, aby nie podchodziły pod domostwo w nowym roku.

Obchody Wigilii w różnych krajach

Wigilia Świąt Bożego Narodzenia nie jest świętem ale w polskiej obyczajowości i tradycji jest, począwszy od uroczystej kolacji, dniem obchodzonym światecznie i powszechnie uważanym za najbardziej rodzinny dzień w roku (w wielu krajach nie ma aż takiego znaczenia). Podobnie jak w Polsce Wigilię obchodzi się na Litwie, w Czechach i na Słowacji, zazwyczaj z wieloma zapożyczeniami ze starosłowiańskiego Święta Godowego. Nieznany poza Polską (z wyjątkiem Litwy) jest zwyczaj łamania się opłatkiem. W wielu krajach nie ma postu, ani pasterki, jak np. w Stanach Zjednoczonych, natomiast w Holandii pasterka jest jedyną mszą w roku, podczas której kościoły są pełne.

  
Podziel się
oceń
1
0

komentarze (7) | dodaj komentarz

Narodowe Święto Niepodległości

wtorek, 16 grudnia 2008 23:32
Narodowe Święto Niepodległości
polskie święto narodowe, obchodzone co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym i wybór 11 listopada jest dość arbitralny. Uzasadnieniem może być zbiegnięcie się wydarzeń w Polsce z końcem I wojny światowej na świecie (tego samego dnia miała miejsce kapitulacja Niemiec na froncie zachodnim).

11 listopada 1918 – przekazanie przez Radę Regencyjną władzy nad podległym jej wojskiem Józefowi Piłsudskiemu. Tego dnia, po pertraktacjach Marszałka z Centralną Radą Żołnierską wojska niemieckie zaczęły się wycofywać z Królestwa Polskiego. W nocy rozbrojono również niemiecki garnizon stacjonujący w Warszawie.

Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym dopiero ustawą z kwietnia 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości.

Do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy – w roku 1937 i 1938.

W latach 1939–1944 – podczas okupacji hitlerowskiej oficjalne lub jawne świętowanie, podobnie jak i każde inne przejawy polskości, było niemożliwe.

W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca – datę podpisania Manifestu PKWN, jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski.

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada przywrócono, ustawą Sejmu IX kadencji (jeszcze PRL), 21 lutego 1989 roku (w trakcie obrad Okrągłego Stołu).

W czasach komunizmu wielokrotnie organizowane w całym kraju przez opozycję manifestacje patriotyczne były tego dnia brutalnie tłumione przez oddziały ZOMO, a ich uczestnicy aresztowani przez Służbę Bezpieczeństwa.

Dzień ten jest dniem wolnym od pracy. Główne obchody, z udziałem najwyższych władz państwowych, odbywają się w Warszawie na placu Józefa Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

 
Podziel się
oceń
26
13

komentarze (22) | dodaj komentarz

Wszystkich Świętych

wtorek, 16 grudnia 2008 23:29
Wszystkich Świętych (łac. festum omnium sanctorum) – chrześcijańska uroczystość obchodzona 1 listopada ku czci wszystkich znanych i nieznanych świętych, którzy przebywają już w chwale zbawionych. W dniu tym przypomina się nie tylko osoby oficjalnie uznane za święte i takimi ogłoszone, ale przede wszystkim wszystkich ludzi, których życie nacechowane było świętością. Jest to także święto wszystkich, dla których celem jest życie prowadzące do zbawienia. Historia [edytuj] Uroczystość Wszystkich Świętych wywodzi się głównie z czci oddawanej męczennikom, którzy oddali swoje życie dla Chrystusa, a których nie wspomniano ani w martyrologiach miejscowych, ani w kanonie Mszy Świętej. W III wieku rozpowszechniła się tradycja przenoszenia całych relikwii świętych, lub ich części na inne miejsca. W ten sposób chciano podkreślić, że święci są własnością całego Kościoła. Kiedy w 610 papież Bonifacy IV otrzymał od cesarza starożytną świątynię pogańską Panteon, kazał złożyć tam liczne relikwie i poświęcił tę budowlę na kościół pod wezwaniem Matki Bożej Męczenników. Od tego czasu oddawano cześć wszystkim zmarłym męczennikom 1 maja. Grzegorz III w 731 przeniósł tę uroczystość na dzień 1 listopada, a w 837 papież Grzegorz IV rozporządził, aby odtąd 1 listopada był dniem poświęconym pamięci nie tylko męczenników, ale wszystkich świętych Kościoła katolickiego. Jednocześnie na prośbę cesarza Ludwika Pobożnego rozszerzono to święto na cały Kościół.

Współczesność

Pierwszy dzień listopada jest w Polsce dniem wolnym od pracy, co powoduje, że wielu ludzi przychodzi na cmentarze, aby zapalić znicze i pomodlić się. Jest to też święto obchodzone przez część innych systemów wyznaniowych, a także zwyczaj praktykowany przez osoby bezwyznaniowe, mający być wyrazem pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym. Święto to było również w czasach PRL dniem wolnym, ale oficjalnie starano się nadać mu charakter świecki i nazywano go dniem Wszystkich Zmarłych bądź Świętem Zmarłych. Następnego dnia po Wszystkich Świętych (2 listopada) obchodzony jest dzień wspominania zmarłych (Zaduszki). Dla chrześcijan jest to dzień modlitw za wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata.

Analogiczne święta prawosławne

W prawosławiu podobne święto obchodzi się w pierwszą niedzielę po Pięćdziesiątnicy (Zesłaniu Ducha Świętego na apostołów) lub według innych źródeł - w sobotę przed Pięćdziesiątnicą. Praktycznie w Rosji, części Białorusi i Ukrainy utożsamia się takie święto (lub tylko zaduszki) z tzw. dniem rodzicielskim (родительский день) lub Radunicą (Радуница), obchodzonymi kilka razy do roku, ale najczęściej w okresie wielkanocnym, przy czym powinien to być wtorek, rzadziej poniedziałek tygodnia tomaszowego następującego po tygodniu wielkanocnym (rozpoczynającym się zgodnie z chrześcijańskim liczeniem dni tygodnia niedzielą wielkanocną). Natomiast według zwyczajów południowych prawosławnych Słowian święta takie obchodzono w Wielkim Tygodniu.

 
Podziel się
oceń
1
4

komentarze (7) | dodaj komentarz

Halloween

wtorek, 16 grudnia 2008 23:27
Halloween, Hallowe'en – święto obchodzone nocą 31 października. Halloween jest obchodzone w wielu częściach świata, najbardziej hucznie w Stanach Zjednoczonych i Irlandii, Kanadzie, Portoryko, Wielkiej Brytanii.

Pochodzenie Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Dekoracja Irlandzcy imigranci sprowadzili tradycję do Ameryki Północnej w XIX wieku. W ten dzień w Irlandii palono ogniska oraz odprawiano modły za dusze zmarłych. Ponad 2 tys. lat temu w ten dzień żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych.
W drugiej połowie XX wieku święto trafiło do zachodniej Europy. W czasach pogańskich ludzie w Irlandii przebierali się w kolorowe kostiumy i odprowadzali duchy do granic miasta.
Nazwa halloween jest najprawdopodobniej skróconym All Hallows Eve – wigilia Wszystkich Świętych. Zwyczaje Scary Farm Młodzież oprócz organizowania domowych imprez, często odwiedza tzw. straszne farmy (ang. Scary Farm), czyli zaadaptowane na ten cel duże przestrzenie, gdzie tworzone są specjalne scenerie, wyglądające niczym wystrój planu filmu grozy, które zawierają fikcyjne sceny tak jak Dracula, Frankenstein's monster i mumii. W te dni młodzież przebiera się za różne potwory,straszy i używa straszniejszych psikusów. natomiast młodsze dzieci przebierają się za dobre duszki i grzecznie proszą o słodycze. Jeżeli odwiedzany domownik nie da słodyczy dzieci używają mniej straszne psikusy.

Zabawy

Do zabaw halloweenowych należy łapanie jabłek (boobing for apples), w której za pomocą zębów należy wyłowić pływające jabłka. Jabłko nieuszkodzone przy zabawie, ma oznaczać szczęście w nadchodzącym roku. Hallowenowe zabawy to również przeskakiwanie przez świeczki, które są rozstawione w kole na ziemi. Świeczki, które nie zgasną, to szczęśliwe miesiące w przyszłym roku. Kolejna gra to wrzucanie orzecha do płonącego ogniska. Jeżeli orzech pęknie z trzaskiem, oznacza to odwzajemnioną miłość. Inną popularną zabawą jest zjadanie bez pomocy rąk wiszących na nitkach ciastek i owoców. W ten dzień również istnieją różne formy wróżbiarstwa, np. wróżenie ze spodków.

Kostiumy

W Halloween dzieci i dorośli przebierają się za potwory, takie jak: wampiry, duchy, czarownice oraz szatany. Kostiumy są również oparte na postaciach z telewizji. Pierwsze kostiumy na Halloween pojawiły się w 1930 roku, wtedy zwyczaj "Trick or Treat" stał się popularny w Stanach Zjednoczonych. Dorośli urządzają pochody przez ulice miast. W Nowym Jorku są organizowane parady przez osoby homoseksualne, a najbardziej znana odbywa się w dzielnicy Greenwich Village.

Symbole

Wydrążona dynia ze światełkiem w środku dla irlandzkich chłopów oznaczała błędne ogniki uważane za dusze zmarłych. W czasie tajemniczych obrzędów miano uwalniać ludzkie dusze z ciał czarnych kotów, psów i nietoperzy. Obecnie w wyeksponowanych miejscach domów umieszcza się wydrążone i podświetlone od wewnątrz dynie z wyciętymi kształtami różnych postaci oraz, w zależności od wyobraźni domowników, imitacje ludzkich czaszek, szkieletów, manekinów znanych postaci z horrorów, itp. W Irlandii obowiązuje zasada, że po 1 listopada nie zbiera się dzikich owoców, bo mogą być zatrute. W regionach Szkocji, Anglii, Walii i Irlandii sprząta się mieszkanie, gasi ogień pod kuchnią, a gospodynie wykładają jedzenie i napoje, po czym wszyscy idą spać. Kolorem święta Halloween jest czarny i pomarańczowy.

Halloween w Polsce

Halloween w naszym kraju stało się popularne pod koniec lat 90. Z tej okazji dla dorosłych organizowane są liczne imprezy kulturalne w nocnych klubach, występy teatralne oraz projekcje filmowe w kinach.Dzieci odwiedzają sąsiadów i proszą o cukierki. Szkoły i przedszkola organizują z tej okazji dodatkowe atrakcje dla swoich wychowanków. W Halloween dzieci przychodzą do szkoły przebrane za straszne postacie filmowe.

Krytyka

W związku z pogańską genezą tego święta, Halloween spotyka się z krytyką ze strony Kościoła rzymskokatolickiego, Prawosławnego, Episkopalnego i Luterańskiego. Jednocześnie od obchodzenia Halloween w Polsce, odcinają się również słowiańskie rodzimowiercze związki wyznaniowe – opowiadające się za kultywowaniem rodzimych zwyczajów, związanych z tradycją Dziadów.

 
Podziel się
oceń
7
3

komentarze (6) | dodaj komentarz

Moje wiersze i wierszyki:

wtorek, 16 grudnia 2008 23:22
"WIELE PYTAŃ, JEDNA ODPOWIEDŹ"

Co o znaczy zyć?
Czy to znaczy oddychać, mówić, rozumieć, chcieć?
Mówimy o dobroci, o chęciach, przyjaźni, ludziach, o życiu.
Chcemy wszystko zrozumieć, wszystko wiedzieć.
Chcemy mieć nadzieję, która dodaje nam sił.
Chcemy móc zrobić coś dla duszy.
Czy da się wszystko pojąć? Wszystkiemu dać radę?
Chcemy znać odpowiedzi na wszystkie pytania,
nawet na te najtrudniejsze, na te zbyt skomplikowane...
Czy tak się da? Czy możemy pomóc każdemu człowiekowi,
który o tą pomoc prosi? Czy możemy być wszedzie, gdzie coś się dzieje?
Czy możemy osiągnąć to, co nie osiągalne?
Znać nie znane? Niestety nie...

"CZY TO MOŻLIWE?"

Czy człowiek wie o czym będzie śnił?
Czy możliwe jest życie bez niepowodzeń,
bez żalu, bez tęsknoty?
Życie bez rozczarowań?
Czy możliwe jest zakochanie się bez myśli,
że ta miłość jest bez sensu?
Czy możliwe jest zrobić coś z niczego?
Czy możliwe jest dokonanie czegoś, jednej rzeczy,
która odmieniłaby życie?
Czy możliwe jest pojmowanie wszystkich
rzeczy widzialnych i niewidzialnych?
Zobaczyć te rzeczy? Zobaczyć to wszystko.
Czy to możliwe...?

"CZY WIESZ...?"

Czy wiesz, co jest najważniejsze w życiu?
Czy wiesz, jak rozwiązywać problemy?
Pojmować trudne myśli?
Czy wiesz, jak poznawać ludzi?
Zaakceptować ich filozofie?
Czy wiesz, jak być dobrym?
Jak wybrać drogę życia?
Czy wiesz, jak się zakochać?
Czy wiesz to wszystko?
Raczej nie...

"SZCZĘŚCIE"

O czym marzy pies błąkający się po ulicy?
Bez jedzenia, bez nikogo... sam.
O czym marzy pijaczyna, który siedzi pod murem?
Towarzyszy mu jedynie do połowy pusta butelka wina.
O czym marzy bogacz, który ma już dosyć pieniędzy,
bo przekonał się, że one jednak szczęścia nie dają?
O czym marzy Pan i Władca, który widzi, że ludzie
go nie słuchają, tylko błądzą bez celu?
O czym marzy każdy z nas?
Każdy człowiek osobno i wszycsy razem?
O czym marzę ja?
Jednostka społeczeństwa, bez nikogo,
prawie bez życia, bez myśli?
Marzę o szczęściu...
nawet najmniejszym...

"JAK TO MOŻLIWE?"

Jak to możliwe, że człowiek może umrzeć, pożegnać się z życiem?
Jak to możliwe, że zmysły budzą się przez dotyk?
Jak to możliwe, że ludzie zakochani dla swojej miłości zrobią wszystko?
Jak to możliwe, że świat nie ustannie sie kręci?
Jak to możliwe, że historia kołem się toczy?
Jak to możliwe, że Bóg, Ojciec wszystkich ludzi,
jest wszędzie, wszystko wie, lecz nikogo nie potrafi dopilnować?

"JAK...?"

Jak kochać, aby być kochanym?
Jak zauważać, aby być zauważalnym?
Jak myśleć, aby inni myśleli?
Jak mieć coś, aby inni to mieli?
Jak żyć, aby inni żyli?
Jak ufać, aby tobie ufano?
Jak sie podobać, aby inni się podobali?
Jak zrobić coś, czego inni nie umieją...?

"ROZSTANIE"

Jak odzyskać tamten czas,
Jak odwrócić serca żal,
Jak oddać złe chwile,
Jak zdążyć przed utratą,
Jak nadal być z chłopakiem,
Jak powstrzymać przed rozłąką dwie połówki ciał,
Jak ocenić czy ta miłość to życia szał?

"JAK TO JEST...?"

Jak to jest, że ludzie się kochają,
Jak to jest, że o sobie nie zapominają,
Jak to jest, że człowiek zmęczony pracuje,
Jak to jest, że bliźni Boga miłuje,
Jak to jest, że kidyś inaczej było,
Jak to jest, że to wszystko się skończyło?

"KONIEC"

Koniec dnia nadchodzi, gasną marzenia.
Za nami tęsknoty świata się chowają,
nie chcą wyjść, ani się odezwać.
Koniec nadejdzie i wszystko zniknie.
Chwile, które przeżyłam są cieniem tego końca.

"KŁAMSTWO"

Droga kłamstwa prowadzi do czyjegoś gniewu,
nienawiści wobec kłamcy, a nawet rozstania.
Ta droga nie wiedzie nigdzie, gdzie ludzie żyliby w zgodzie ze sobą.
Chciałam iść tą droga, skręciłam już nawet w uliczke gniewu,
ale ktoś na kim mi bardzo zależy, za kogo oddałabym własne życie,
uświadomił mi, że ta droga do niczego nie dąży, do niczego nie
dojdę kłamiąc, a mogę wiele stracić, więć zawróciłam błagając o wybaczenie...
dostałam je:)

"ODA DO UKOCHANEGO"

Tylko twoją myślą myślę,
Twoim oddycham tchnieniem,
Twoim okiem widzę,
słyszę to co ty,
dotykiem Twym świat poznaję,
z Tobą go odkrywam.
Każdy powiew wiatru przynosi mi Ciebie.
Każdy promień słońca Cię oświetla.
Każda kropla deszczu spływa po Twoim ciele
jak poranna rosa z liścia kasztanu,
jak moja łza po policzku...

"PAMIĘĆ"

Pamiętam Twe ciało pokryte kroplami
deszczu w pochmurny dzień,
jak dotykałeś mnie namiętnie tej nocy.
Pamiętam i zapomnieć nie mogę tych słów,
które wyznałeś mi, gdy pierwszy liść spadł z drzewa,
a słońca było już za horyzontem.
Pamiętam, gdy ciało z ciałem się spotkało
i ślad ten został do dziś.
Nie chcę tego zapomnieć.
Nie chcę zrozumieć dlaczego byłeś, a już cię nie ma.
Nie chcę wiedzieć co się stanie, gdy dzień wróci,
a ciebie nie będzie. Nie wiem dlaczego myślę
bez końca o tym co było, jest i być może.
Wiem tylko, że cie kocham i nigdy nie przestanę...

"POCZĄTEK I KONIEC"

Jesteś moim początkiem i końcem, alfą i omegą.
Przez ciebie wszystko się stało i skończyć może.
Dzięki tobie zaczął sie podryw i zakończył miłością.
Dzięki tobie w wiosnę miłość rozkwita, lato jest gorące jak ty,
jesień ma kolorowe liście, a w zimę - biały puch otula nasz świat.

"TOBIE"

Tobie pisze ten wiersz,
Dla ciebie moja miłość ma sens,
Dla ciebie czuje że żyję,
Tobie me serce bije...

"ZJEDZ MNIE..."

Tak bym chciała
Byc słodyczą w twych ustach,
Być rozkoszą twego ciała,
Być na tyle doskonała,
By zostać wchłonietą,
Przez ciebie połkniętą,
Na zawsze zaklętą.

"TYLKO CIEBIE LUBIĘ"

Nie lubię wiatru, gdy mnie zatrzymuje,
Nie lubię słońca, kiedy razi,
Nie lubię ognia, gdy się oparzę,
Nie lubię miłości, gdy rani,
Nie lubię zainteresowania, gdy jest przesadne,
Nie lubię długich spacerów, gdy są nudne,
lubię Ciebie, pomimo wad wielu,
lubię Cię, mój przyjacielu...

"ZA PÓŹNO"

Siedzę cicho, wokół gwar i jedno słowo
jest rzucane przeciw drugiemu.
Nie które potrafią zranić,
ale z czasem się o tym zapomni,
zapomni sie o tym bólu.
Zanim jednak to nastąpi,
wszyscy będą płakać...

"ACH TE MYŚLI"

Moje myśli się kołyszą,
Ciągle płyną, nic nie słyszą,
Nie chcą uciec, ni się schować,
tylko w głowie mi nocować.
Z nimi idę, z nimi żyję,
Ciągle razem, zawsze ze mną,
Wciąż je karmię, wiarę daję,
Moje myśli robią zamęt,
Taki nie do ogarnięcia.
Nie ma nikt pojęcia,
co w tej głowie siedzi,
co w niej głucho bredzi.
To są myśli, moje treści,
Czasem ciche,
czasem głośne,
Ale moje, tylko moje.

"WIARA"

Moja wiara mnie unosi,
razem ze mną góry nosi,
Zawsze przy mnie jest i wszędzie,
I na wieczność ze mną będzie.

"SZUKAM PRZYJACIELA"

Czuję się samotna,
czuję jak ucieka czas,
brak mi kogoś, kogoś
kto by mnie może chciał,
Kogoś kto lubi jak się śmieję,
kogoś kto wie co czuję,
kogos z kim mogłabym dzielić świat.
Pragnę z kimś pogadać
i zawsze się dogadać.
Szukam przyjaciela,
który mnie nie onieśmiela,
tak bym czuła się przy nim jak u siebie,
jak w siódmym niebie.

"JAK ROZPOZNAĆ PRZYJACIELA"


Jak rozpoznać przyjaciela,
Jak poznać, że to on,
W jaki wiadomo jest dzień,
Że to właśnie ten,
Jak zagadnąć, zacząć grę,
Jak powiedzieć...
lubię Cię...

   x   x   x   x   x   x   x

"Dziś jest już niedziela,
piękny, słoneczny dzień,
spotkam swego przyjaciela,
z nim się pośmieję jak codzień.
Porozmawiamy o nas,
jak nas zbliżył czas."

   x   x   x   x   x   x   x

"Życie jest jak dzień
- wkońcu minie ale po nim rodzi się nowe."

   x   x   x   x   x   x   x

"Świat rodzi nowe nadzieje,
ktore nam towarzyszą zawsze
i wszędzie, a wiara je podtrzymuje
i nie wolno jest nam ich stracić."

   x   x   x   x   x   x   x

"Za oknem pusto, mija dzień,
chcę go zatrzymać ale nie da się.
To koniec, przeminę razem z dniem."

   x   x   x   x   x   x   x

"Za jednym stoją wszycsy,
lecz wszystkimi być nie może,
ten który kocha, Ciebie kochać może..."

   x   x   x   x   x   x   x

"Droga została przerwana,
świeca nadal się świeci,
życie nadal trwa,
wokół innego życia sie kręci.
Płomień nadal błyska,
życie wciąż miłością tryska,
choć blisko było, to za mną...
już się skończyło"

   x   x   x   x   x   x   x

"Kocham Cię namiętnie,
kocham jak tylko mogę.
Kocham Cię jak słonko na niebie
i księżyc, gdy nocą świeci.
Kocham Cię jak gwiazdki,
bo wiem, że jedną z nich...
tą co najmocniej świeci
i tylko dla mnie...
Jesteś Ty"

   x   x   x   x   x   x   x

"Z uśmiechem się rodzę,
we łzach odchodzę,
Rozkwitam gdy jesteś przy mnie,
więdnę gdy odchodzisz,
Budzę się w słońcu,
idę spać w deszczu,
Im dalej od ciebie tym gorzej,
im bliżej tym lepiej..."

   x   x   x   x   x   x   x

"Siedzę i tak sobie myslę...
 Co by było gdyby...
 Co by było gdyby świat przestał się kręcić,
                 gdyby życie człowieka trwało 200 lat,
                 gdyby pies chodził do góry nogami,
                 gdyby mężczyzna byłby w ciąży...?
           Byłby koniec świata...;)

    x   x   x   x   x   x

"Słowo słowu się sprzeciwiło,
Ono drugiemu drogę wyznaczyło,
Tamto myśli ma swoje,
Nie chce mysleć za dwoje."

   x   x   x   x   x   x

"Chce mi się spać...
Chcę odpocząć...
Nie myśleć...
Na łóżko bezwiednie spaść...
Chcę śnić zacząć...
I już nie wstać...
Chcę zapomnieć,
o tym co dziś się działo,
I co mi to wszystko dobrego dało,
Zacząć życie od początku,
I nie mysleć o nadchodzącym jego końcu..."

   x   x   x   x   x   x

"Ktoś chciałby być Twym marzeniem,
z nudów niewielkim tchnieniem.
Być melodią Twojej duszy,
dać spokój tej ciągnącej się katuszy.
Być przy Tobie w dzień i w nocy,
oraz gdy potrzebujesz pomocy.
Ten ktoś chciałby Cię przytulać
i swoje serce Ci oddać.
Jedno wątpienie jednak rozum dał,
bowiem czy Ty tego będziesz chciał..."

Podziel się
oceń
2
1

komentarze (17) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


piątek, 17 listopada 2017

Licznik odwiedzin:  232 115  

KaLeNdArz:D

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog

Średnia ocen: 3.39
Oddano głosów: 111

Wróć do głosowania

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O moim bloogasie:D:D:D

W blogu znajdują się różne ciekawostki... nie zawsze ciekawe, ale zawsze mogą się komuś przydać;D

O mnie

moje profile jak coś:
http://www.fotka.pl/profil/MEZICZKAA
http://nk.pl/profile/15250878
http://www.kurnik.pl/stat.phtml?gid=sc&uid=meziczka
http://www.facebook.com/profile.php?id=100001206324149
http://lovvania.digart.pl/

Adoptowałam pieska o imieniu Mika.


Dodatki na bloga
Dodatki na bloga
Pobierz Flash Player aby móc otworzyć odtwarzacz muzyki.

Statystyki

Odwiedziny: 232115
Wpisy
 • liczba: 55
 • komentarze: 523
Galerie
 • komentarze: 9
Bloog istnieje od: 3258 dni

Wizytówka


meziczka

moje profile jak coś: http://www.fotka.pl/profil/MEZICZKAA http://nk.pl/profile/15250878 http://www.kurnik.pl/stat.phtml?gid=sc&uid=meziczka http://www.facebook.com/profile.php?id=100001206324149 http://lovvania.digart.pl/

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Favore.pl

Pytamy.pl